Hatmillió éhező gyerek hal meg évente

Vágólapra másolva!
Évente hatmillió gyerek hal meg annak következtében, hogy alultáplált - állítja az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). A FAO szerint többségük hasmenésben, maláriában vagy valami hasonló betegségben hal meg, mert szervezetük nem bírja felvenni a küzdelmet a kórral. Afrikában a lakosság 33, Ázsiában 16 százaléka éhezik.
Vágólapra másolva!

Évente hatmillió gyermek esik áldozatul világszerte az éhínségnek és az alultápláltságnak, ami összesen 852 millió embert érint - állapította meg az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) az élelmezésbiztonságról kedden közzétett 2005. évi jelentésében. " A gyermekek nagy része valamilyen gyógyítható fertőző betegségben hal meg, mint a hasmenés, a tüdőgyulladás, a malária és a kanyaró", és "túlélnék a betegséget, ha az éhezés és az alultápláltság nem gyengítené le fizikai állapotukat és immunrendszerüket" - áll a FAO közleményében.

Jacques Diouf, a FAO szombatom harmadszor újjáválasztott főigazgatója szerint nagyon lassú az előrehaladás az ENSZ által 2000-ben kitűzött cél, az alultáplált emberek számának 2015-ig a felére történő csökkentése felé, és a nemzetközi közösség nagyon messze van a cél elérésétől. "Ha valamennyi fejlődő régió a jelenlegi ütemben folytatja az éhínség csökkentését, egyedül Dél-Amerika és a Karib-térség éri el az ENSZ célkitűzését.

A FAO becslése szerint 852 millióan voltak alultápláltak világszerte 2000 és 2002 között, közülük 814,6 millióan a fejlődő országokban. A Fekete-Afrikában élők 33 százaléka, az ázsiai-csendes-óceáni térségben élők 16 százaléka volt alultáplált az adott időszakban - közölte a FAO. Jacques Diouf szerint elsődleges fontosságot kell tulajdonítani a falvaknak és a mezőgazdaságnak, amely a falvakban élők fő megélhetési forrása. A FAO adatai szerint az éhezők és a nélkülözők 75 százaléka szegény országok falvaiban él.

A szervezet két fronton küzdene az éhínség ellen: a termelékenységnek és a jövedelmeknek nemzeti és nemzetközi beruházásokkal történő növelésével (egyebek között a kisgazdaságok öntözésének és az infrastruktúrának a fejlesztésével), másrészt "az élelmiszerekhez való közvetlen hozzájutásnak és az éhezők szociális védelmének a biztosításával".