Bush katari támadásterve miatt fenyegetik a brit sajtót

Vágólapra másolva!
Bírósági eljárással fenyegeti a sajtót a brit kormány. A fenyegetés oka, hogy kedden egy titkos dokumentumra hivatkozva a Daily Mirror azt írta: George Bush meg akarta támadni a katari al-Dzsazíra televíziót, és erről Tony Blair beszélte le. A brit kormányzat még soha nem fenyegette a sajtót amiatt, hogy kiszivárogtatott dokumentumokat jelentetnek meg.
Vágólapra másolva!

Bírósági eljárással fenyegette meg a brit kormány a sajtót, ha az további részleteket közöl egy államtitoknak minősített dokumentumból, amelynek tanúsága szerint az amerikai elnök az al-Dzsazíra arab hírtévé katari központjának lebombázásáról beszélt.

A szerdai brit lapok szerint Lord Goldsmith főügyész - aki az angol-walesi jogrendszer alapján nem elsősorban fővádlói, hanem kormányzati jogi főtanácsadói szerepet lát el - hivatalos figyelmeztetést intézett a szerkesztőségekhez, hogy "a Korona egy tisztviselője által jogellenesen nyilvánosságra hozott dokumentum közlése" a titoktörvény megsértése.

Az ügy előző nap pattant ki, miután a Daily Mirror a londoni miniszterelnöki hivatal egy titkosított belső dokumentumából idézve azt írta: George Bush amerikai elnök bombázni akarta az al-Dzsazíra központját az Egyesült Államokkal szövetséges Katarban, és erről csak Tony Blair brit kormányfő tudta lebeszélni.

A "szigorúan titkos" minősítésű összefoglaló a két vezető egyik megbeszélésének ötoldalas átirata. A baloldali brit lap szerint az Egyesült Államok az al-Dzsazírát az iraki felkelés szításával vádolja, és Oszama bin Laden al-Kaida-vezér szócsövének tartja.

A Mirror szerdai beszámolója szerint Lord Goldsmith közölte, hogy azonnali hatályú bírósági tiltást kezdeményez a dokumentum további közlésére, ha a lap nem áll el önként újabb részletek közzétételétől. A Daily Mirror szerkesztősége bejelentette, hogy aláveti magát a főügyészi utasításnak.

A szerdai Times - amely szintén megkapta Lord Goldsmith figyelmeztetését - azt írta: a kormány már korábban is érvényesített bírói úton elrendelt közlési tilalmakat a lapokkal szemben, de kiszivárogtatott dokumentumok közzététele miatt még soha nem indult büntetőeljárás újságírók ellen. A titkos átiratot kiszivárogtató kormányhivatali alkalmazott ellen államtitoksértés címén már elindult a bírósági eljárás.

A brit miniszterelnöki hivatal szerdáig nem cáfolta az idézett átirat létezését, csak annyit közölt, hogy kiszivárogtatott dokumentumokat nem kommentál. A Mirror híre után ugyanakkor a brit belpolitika több szereplője az átirat nyilvánosságra hozatalára szólította fel a kormányt. Sir Menzies Campbell, az iraki háborút élesen bíráló Liberális Demokraták külügyi szóvivője azt mondta: Tony Blairnek ebben az esetben talán sikerült megakadályoznia egy politikai katasztrófát, de az "ügy megmutatja, milyen veszélyes az amerikai elnökkel ápolt viszonya".