Közlik a Varsói Szerződés titkos aktáit

Vágólapra másolva!
Lengyelország nyilvánosságra hozza az egykori Varsói Szerződés titkos aktáit. A dokumentumokból kiderül, hogy a Szovjetunió vezette katonai szövetség kész lett volna nukleáris csapásokkal egész Európát megsemmisíteni egy, a NATO-val kialakuló konfliktusban.
Vágólapra másolva!

A Varsói Szerződés (VSZ) titkos aktáinak nyilvánosságra hozatalát Radoslaw Sikorski lengyel nemzetvédelmi miniszter jelentette be pénteki sajtóértekezletén Varsóban, közölve, hogy aláírta az erre vonatkozó utasítást. Az onet.pl lengyel internetes portál jelentése szerint nem a teljes anyagot teszik hozzáférhetővé. Arról, hogy mely része válik kutathatóvá, egy, a miniszter által felállítandó csoport fog dönteni, amely 2006. január 2-ig köteles átadni a miniszternek azoknak a dokumentumoknak a jegyzékét, amelyekről lekerül a "titkos" minősítés.

A szeptemberi választásokon győztes konzervatív kormány azt ígérte, hogy feltárja a teljes igazságot a második világháború után Lengyelországra kényszerített kommunista rendszerről. Az iratanyag mintegy 1700 levéltári egységet tartalmaz. Szerepel köztük a VSZ titkos statútuma, a vezetőség találkozóinak jegyzőkönyvei, valamint Csehszlovákia 1968-as inváziójának dokumentációja.

Sikorski szerint a nyilvánosságra hozatal jelképes áttörésnek minősíthető. "A posztkommunizmus korszakának végét jelenti Lengyelországban. Annak a korszaknak a végét, amelyben társadalmunk nem ismerte a teljes igazságot a múltról" - mondta. Az anyagot a miniszter a fasizmus és a kommunizmus bűntetteit vizsgáló Nemzeti Emlékezet Intézetének fogja átadni, ahol a történészek rendelkezésére bocsátják kutatás céljából.

A miniszter bemutatott egy 1979-es gyakorlótérképet is, amely egy elképzelt háborúban jelzi a szovjet és kelet-európai csapatmozgásokat és a nukleáris csapások kijelölt célpontjait. A VSZ egyebek között Brüsszelre, Münchenre és Kölnre is atomcsapást mért volna. A VSZ és a NATO között esetlegesen kirobbanó fegyveres konfliktus során Lengyelország hatalmas veszteségeket szenvedett volna, a halottak és a sebesültek száma elérte volna a kétmilliót, atomcsapás ért volna 43 lengyel várost, és nukleáris és vegyi szennyezés alá került volna az ország egy része.