A banditakirálynőtől Bringás Tóniig

Vágólapra másolva!
A közelmúltban végeztek az egyik utolsó legendás indiai banditával, Nirbhaj Guddzsarral. Hozzá hasonlóan a félszemű matriarcha, a fitneszmániás rabló, a paranoiás, skizofrén ikerpár, a legnagyobb vonatrabló és a biciklis szökőművész mind olyan banditák, akik még életükben legendává váltak. Olvassa el történetüket!
Vágólapra másolva!

Két hete agyonlőtték az egyik utolsó - már életében legendává vált - indiai banditát. Nirbhaj Guddzsar gyilkosságokkal, rablásokkal és emberrablásokkal tett szert kétes hírnévre az indiai Uttar Prades és Madhja Prades államokban. Az ő kalandos története nyomán igyekeztünk összegyűjteni, kik azok a mai banditák, bűnözők akik köré még életükben Robin Hoodhoz (vagy inkább a whiskys-rablóhoz) hasonló legendák szövődtek, esetleg történetüket megfilmesítették, dalokat írtak róluk. Azokat a legendás banditákat kerestük, akik az utóbbi tíz évben még aktívak, vagy legalábbis életben voltak.

A tigris és a nagybajszú

Az említett Nirbhaj Guddzsar volt az utolsó "csambali tigris" - a Csambal folyó mentén dúsan tenyésző, nehezen megközelíthető mocsarakba visszahúzódó banditák egyike. Ravasz módon elkövetett emberrablásai, a nők és az italok iránti vonzódása miatt vált már életében legendává, a rosszalkodó gyerekeket vele fenyegették a térségbeli anyák. Végül közel három évtizedes sikertelen üldözés után a rendőrség különleges osztaga lőtte le, miután a bandita politikai kapcsolataival kérkedett.

India délkeleti részén tevékenykedett Muniszvani Virappan, aki hatalmas bajuszáról volt híres, melyet azonban a lelövése előtti időben megkurtított. Lelkén 130 ember és 2000 elefánt halála szárad (a szantálfa- és elefántcsont-csempészet volt az egyik fő bevételi forrása). Hirhedt volt emberrablásairól is - túszai között megfordult egész Indiában népszerű színész és szövetségi állami kormányzó. A Tamil Nada-i, karnatakai és keralai dzsungelben egész kis birodalmat épített ki, a térség kis falvait megfélemlítette, és élénk kapcsolatot tartott fenn tamil politikai pártokkal. Az érintett államok külön az ő elfogására alakítottak különleges rendőri egységet, ám így is éveken keresztül csak bottal ütötték a nyomát. Végül tavaly októberben sikerült a nyomára jutni és agyonlőni a rendőröknek.

Banditakirálynőből képviselő

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Indiában különösen sok legendás bandita tevékenykedett, akik a kasztrendszer jellegéből fakadóan nagy népszerűséget vívtak ki maguknak az alacsonyabb kasztokba születettek körében. Különösen jó példa erre Phúlan Devi. Az alacsonyrendű kasztba született nőt 11 éves korában adták férjhez állítólag egy tehénért. A következő években megaláztatások sorozatát szenvedte el férjétől, majd annak távozása után más férfiaktól. Egy ingatlanvita miatt a börtönt is megjárt fiatalasszonyt egy hirhedt bandita is elrabolta, akitől szeretőjével - annak alvezérével - átvették a hatalmat a bandában, és főleg magasabb kasztokba tartozókat raboltak el, illetve azok falvait dúlták fel. Amikor megölték kedvesét, őt magát is túszul ejtették és egy magasabb rangú kasztbeliek lakta faluba, Behmaiba vitték. Hírnevét akkor alapozta meg, amikor - kiszabadulva - bosszút állt a falu férfinépén, akik fogsága alatt számtalanszor megerőszakolták. 22 férfit ölt meg rendőrruhába öltözött újjászervezett bandája 1981-ben - ez a leszámolás élete végéig kísértette.

A behmai mészárlás után kezdték banditakirálynőnek vagy a mocsarak királynőjének hívni. A piacokon őt mintázó babák jelentek meg, az alsóbb kasztokba tartozók és a nők egyfajta szabadságharcost láttak benne. A rendőrség komoly hajtóvadászatot indított ellene, és Devi végül 37 éves korában, 1983-ban feladta magát, azzal a feltétellel, hogy nem ítélik halálra. A hatóságok végül egyáltalán nem ítélték el - peres eljárás nélkül ült 11 évet. Kiszabadulása után filmet készítettek róla - amelynek készítői ellen pert is indított, mivel úgy találta túlságosan is áldozatként mutatják be. A film azonban nemzetközi hírnevet szerzett neki, Cannes-ba is meghívták, ám ez a hírnév odalett, amikor felújították ellene az emberölések miatti ügyet - Behmai özvegyei nem felejtettek.

1996-ban képviselőnek jelöltette magát a szocialista Szamadzsvadi párt színeiben, és bekerült a parlamentbe. Az alsóbb kasztok körében nagy népszerűségnek örvendett, de a felsőbb kasztok tagjai gyűlölték. 2001-ben végül meggyilkolták a kormányfői álmokat dédelgető banditából lett politikust. A tettet egy férfi vállalta magára aki azt állította, hogy a behmai mészárlásért állt bosszút.