Sokan támadják Blair új EU-javaslatát is

Vágólapra másolva!
Korábbi javaslataihoz képest több pótlólagos támogatást ajánl Nagy-Britannia a tavaly csatlakozott hét közép-európai, illetve balti államnak a 2007-2013-as uniós büdzséről szóló tervezetben. A költségvetés teljes összegét ugyanakkor mindössze két és fél milliárd euróval növelné meg, pedig a brit elképzeléseket már korábban is bírálták több tagállamban, mondván, hogy ennyi pénz csak egy mini-Európára elég. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint "jó irányú, de nem elégséges, ebben a formában nem elfogadható" javaslat. Az új javaslatot bírálta a lengyel miniszterelnök és az Európai Bizottság elnöke is. Elutasító vélemények érkeztek Németországból és Hollandiából is.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió elnökséget jelenleg betöltő Nagy-Britannia eredeti elképzeléseihez képest, több pótlólagos támogatást ajánlott fel hét új tagállamnak, Lengyelországnak, Magyarországnak, Csehországnak és Szlovákiának, továbbá a három balti államnak a 2007-2013-as, uniós költségvetési időszakra.

A büdzsére korábban, december 5-én tett brit javaslatban még az szerepelt, hogy az előző, luxemburgi tervezethez képest csökkentenék az új tagállamok - köztük Magyarország - fejlesztésére szánt segélyek keretösszegét. Az eredeti brit tervben az állt, hogy a térség egészének 150 milliárd euró, Magyarországnak 22 milliárd euró fejlesztési támogatás jutott volna a következő költségvetési időszakban. Az új, szerdán közzétett, felülvizsgált változat szerint Magyarország további 140 millió euróhoz, Lengyelország 1,2 milliárd euróhoz, Csehország további 200 millió, Észtország 48 millió, Lettország 82 millió többletforráshoz jutna.

Magyarország esetében ez, ugyanakkor még mindig elmarad attól, amit az EU elnökségét előzőleg betöltő Luxemburg javasolt. Igaz, a britek tervezetében szerepel az is, hogy lazítanának az uniós pénzek felhasználására vonatkozó feltételeken, és így az érintett országok könnyebben juhatnának hozzá a forrásokhoz.

Gyurcsány elfogadhatatlannak tartja a tervezetet

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint "jó irányú, de nem elégséges, ebben a formában nem elfogadható" javaslat az uniós brit elnökség második előterjesztése az EU 2007 és 2013 közötti költségvetésére. A kormányfő erről szerdán Budapesten beszélt, az EU-csúcsot megelőző magyar konzultációs ülésen.

A brit javaslat sem általánosságban, sem részleteiben nem megfelelő, nem tükrözi teljes mértékben a magyar érdekeket - tolmácsolta a miniszterelnök szavait a zárt ülésről kijövő Baráth Etele európai ügyekért felelős miniszter újságírók előtt.

Kifejtette: a javaslat semmit nem mozdul el a brit visszatérítés kérdésében, a szöveg pontatlan, a Magyarországról szóló részben egészen más összegek szerepelnek, mint amit a britek a nap folyamán a sajtó számára közzétettek.

A lengyel miniszterelnök elutasította Nagy-Britannia új javaslatait az európai uniós költségvetésre, és vétót helyezett kilátásba. Az Európai Bizottság elnöke, Jose Manuel Barroso pedig úgy fogalmazott: "Egész egyszerűen elégtelen" az új javaslat. Elutasító hangok érkeztek Berlinből is, nem kielégítőnek minősítve a britek új tervezetét. "Ez még mindig nem olyan javaslat, amely tárgyalások alapját képezhetné" - jelentette ki egy nevének elhallgatását kérő magas beosztású német illetékes. Mint hozzátette, Berlin képviselői "kemény tárgyalásokra" készülnek csütörtöktől Brüsszelben, a kétnapos EU-csúcson, amelynek "kudarca nem zárható ki" szerinte. A helyes irányba mutató lépésnek, ám egyúttal nem elégségesnek nevezte az új brit javaslatot a holland kormányfő szóvivője is. A francia külügyminiszter, Philippe Douste-Blazy szintén bírálta a tervezetet.

Az új brit tervezet 849,3 milliárd eurós költségvetést irányoz elő a következő időszakra. Ez továbbra is az egyesített uniós, bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 1,03 százaléka lenne, ugyanúgy, mint a december 5-én közzétett első, 846,754 milliárd eurós brit elnökségi javaslat. Luxemburg javaslatában ennél több, 871 milliárdos összeg szerepelt, az unió végrehajtó szerepét ellátó Európai Bizottság pedig még 1025 milliárdos büdzsét terjesztett elő.

Többen bírálják az új javaslatot is

Az Európai Unió regionális politikai biztosa, a lengyel Danuta Hübner szerint a Nagy-Britannia által szerdán előterjesztett új költségvetési javaslatok egy lépést jelentenek a helyes irányba, de nem felelnek meg Európa szükségleteinek. Hübner közölte: egyáltalán nem elégedett azzal, hogy Nagy-Britannia csak " egy kicsiny változatást" javasolt. Mint mondta, különösen több forrásokat szeretne látni a fejlesztési alapokból Európa szegényebb térségei számára. A spanyol kormány részéről szintén bírálták a brit javaslatot, mondván, hogy az "egy jó irányba tett kis lépés", de "még nem elégséges".

A hétéves büdzsé lesz a fő téma az uniós tagállamok vezetőinek csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóján is. Komoly viták várhatók, Nagy-Britannia ugyanis jelezte, addig nem hajlandó tovább csökkenteni a neki járó visszatérítést, amíg Franciaország nem egyezik bele abba, hogy átalakítsák az agrártámogatási rendszert. Párizs ezt ellenzi, miután gazdái kapják a legtöbb támogatást az uniótól. Az új tervezetből azonban kiderül, hogy Nagy-Britannia továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy 2008-tól vizsgálják felül az összes költségvetési tételt, köztük a mezőgazdasági politikát. Emellett kötelezné az EU-t arra, hogy 2006 és 2013 között 75 százalékkal növelje a kutatásra és fejlesztésre fordított kiadásokat.

[origo]/MTI