Nyugati figyelmeztetés Moszkvának és Kijevnek a gázvita miatt

Vágólapra másolva!
Közös levélben figyelmeztették az osztrák, a német, az olasz és a francia gazdasági minisztériumok vezetői Ukrajnát és Oroszországot arra, hogy a feléjük irányuló orosz gázszállítmányok esetleges csökkenése kihat majd az Ukrajnával fenntartott jó kapcsolataikra. Az USA brutálisnak nevezte az orosz lépést.
Vágólapra másolva!

Az európai közös levélről annak egyik társzerzője, Claudio Scajola, a termelési tevékenységek olasz minisztere számolt be az olasz televíziónak adott nyilatkozatában. Mint közölte, a Moszkvába és Kijevbe is elküldött levélben arra szólítottak fel, hogy tartsák fenn fenn az orosz gázszállítás jelenlegi szintjét az említett nyugati országokba, függetlenül az kettejük között dúló gázárvitától.

Scajola szerint a levélben figyelmeztették Ukrajnát, hogy a gázszállítások esetleges csökkenése (vagyis a Nyugat-Európába irányuló orosz gázszállítmányok esetleges ukrán megcsapolása) nyomán "teljességgel megjósolhatatlan fejlődési irányt vennének" az említett EU-tagok és Ukrajna egyébként jó és a kölcsönös bizalmon alapuló kapcsolatai.

Oroszországot pedig arra emlékeztették, hogy a Gazprom orosz gázmonopólium és a nyugati energetikai társaságok szoros üzleti kapcsolatai, valamint az EU-tagországoknak az elmúlt években jelentősen megnövekedett orosz gázvásárlásai éppen annak köszönhetőek, hogy nagyon megbízható volt az orosz energiaszállítás.

Sajnálkozását fejezte ki az amerikai kormányzat az Ukrajnába irányuló orosz gázszállítások leállítása miatt, Az USA szerint a lépés bizonytalanságot idéz elő a térség energetikai szektorában. A washingtoni külügyminisztérium vasárnapi közleményében "brutális intézkedésnek" minősítette az orosz lépést. Az USA szerint ezt átmeneti időszak beiktatásával kellett volna véghez vinni.

Olajra állítják át a hazai nagyfogyasztókat/itthon/20060101olajra.html

A Gazprom orosz gázmonopólium vasárnap reggel állította le az Ukrajnának szánt gázszállításait, miután a szomszéd ország elutasította drasztikus áremelési követelését. Ukrajna eddig ezer köbméterenként 50 dollárért kapta az orosz gázt, és legfeljebb 80 dollárt tart elfogadhatónak 2006-ban. A Gazprom csaknem ötszörös árat, 230 dollárt követel, s ennek igazolására használja a "piaci ár" kifejezést.

Közben az ukrán külügyminisztérium Kijevben kiadott közleményében azzal vádolta Oroszországot, hogy gazdasági nyomásgyakorlás és zsarolás révén megpróbálja megingatni az ukrán gazdaságot. Ukrajna kész minden eszközzel, így nemzetközi döntőbíróság előtt is bizonyítani a gázárvitában képviselt álláspontjának megalapozottságát és igazságos voltát - áll a dokumentumban.