Vége a francia szükségállapotnak

Vágólapra másolva!
A tervezettnél hat héttel korábban megszüntették a szükségállapotot Franciaországban. A kijárási tilalom bevezetését lehetővé tevő intézkedést az őszi külvárosi zavargások megfékezésére vezették be, de az utóbbi időben annyira lecsillapodtak a kedélyek, hogy már nem volt értelme érvényben tartani a szigort.
Vágólapra másolva!

Szerdai hatállyal feloldották a szükségállapotot Franciaországban. A kormány jóváhagyta az államfő erről szóló rendeletét. Így az őszi zavargások miatt életbe léptetett intézkedést hat héttel korábban szüntetik meg. "Az elmúlt néhány hét viszonyaira tekintettel úgy határoztam, hogy feloldjuk a szükségállapotot" - jelentette be Jacques Chirac elnök, amikor az újév alkalmából köszöntötte a kormányt. A kabinet ezután jóváhagyta Chirac rendeletét.

Az intézkedés megszüntetését már december elején kérvényezte 70 jogász, de az államtanács akkor visszautasította ezt arra hivatkozva, hogy év végén - szilveszterkor - még lehet számítani zavargásokra, sőt újabbak is kezdődhetnek. A hatóságok emiatt jelentős rongálásra készültek fel újév hajnalára, de utólag megkönnyebbülten nyilatkoztak arról, hogy a felgyújtott autók száma messze elmaradt attól, amire számítottak.

A kormány október 27-én vezette be a szükségállapotot a hátrányos helyzetű peremvárosokban három hétig tartó, példa nélkül álló zavargások után. A zavargások közvetlen kiváltó oka két fiatal halála volt, de a fő mozgatórugója az elmaradt térségekben élő második generációs bevándorlók körében elharapódzó kilátástalanság érzete volt.

Az algériai háború idején elfogadott törvény alapján bevezetett szükségállapot november 8-án lépett életbe, és a parlament november 21-i kezdettel maximum három hónapra meghosszabbította. A rendelkezés többek között kijárási tilalom bevezetését tette lehetővé, azonban ehhez az eszközhöz csak pár helyen nyúltak.