Diktátorra vadásznak a kínai tudósítók

Vágólapra másolva!
Talán bevásárol Sanghajban, talán Pekingben próbálja elhárítani az atomháborút, talán Guangdongban kér gazdasági tanácsokat, vagy éppen Moszkva felé zötyög szigorúan őrzött vonatján Kim Dzsong-il - írja a Guardian. Az észak-koreai vezető, meg nem erősített jelentések szerint kedden átlépte a koreai-kínai határt. Ha ez igaz, ez lesz hatodik külföldi útja 2000 óta.
Vágólapra másolva!

Őrült hajszába kezdtek a külföldi hírügynökségek Kínában dolgozó munkatársai. A verseny lényege: ki pillantja meg előbb a diktátort? Meg nem erősített értesülések szerint ugyanis az ázsiai országba utazott Kim Dzsong-il észak-koreai vezető - írja a Guardian. A brit lap szerint a feltupírozott hajáról és Elvis-napszemüvegéről felismerhető politikust legutóbb egy szigorúan őrzött vonaton látták Észak-Korea és Kína határán. Feltételezések szerint Sanghajban vásárolgat vagy orvosi kezelésen vesz részt Guangdzsóban, esetleg Pekingben próbálja meg elhárítani az atomháborút.

Ha igaz, hogy elhagyta otthonát, 2000 óta ez mindössze a hatodik alkalom, hogy külföldre utazik az észak-koreai munkáspárt feje. Biztonsági okokból teljes titoktartás övezi ezt az utat is, akárcsak az előzőeket. Az érintett államok egyik alkalommal sem erősítették meg az utazás tényét egészen addig, amíg Kim vissza nem ért Phenjanba.

Az utazásról szóló híresztelések azt követően röppentek fel, hogy dél-koreai beszámolók szerint a Kína és Észak-Korea között lévő dangdongi határátkelőn látták a "szeretett vezért". Az érintett vasúti állomást kedd hajnalban katonák zárták le, és a helyi alkalmazottak 15 perces üdvözlő ünnepséget tartottak, feltehetően Kim tiszteletére.

A szokatlan utazásra utalhat az is, hogy Észak-Korea pekingi képviselete minden szokásos tevékenységét felfüggesztette. Kim látogatásának hírét ugyanakkor nem erősítette meg a kínai külügy - jóllehet nem is tagadták. Kong Kvan kínai kormányszóvivő szerint tervbe volt véve egy utazás, ám közölte, nincs felhatalmazva, hogy elárulja annak időpontját.

A Guardian szerint ezek a hírek elegendőek voltak ahhoz, hogy kialakuljon egyfajta "keresd a diktátort!"-verseny a Kínában dolgozó hírügynökségek között. A dél-koreai Jonhap szerint Kim Sanghajban van, ahova repülővel utazott és a vonat csak álca. A Reuters úgy véli, hogy Pekingbe tart, ahol kínai vezetőkkel találkozik vagy csak átutazik Kínán Moszkva felé. Az Itar-TASZSZ orosz hírügynökség azonban úgy tudja, Kim Phenjanban van és a vonaton csupán egyik családtagja utazik. Csütörtökön minden szem Guangdzso, a déli Guangdong tartomány székhelye felé fordult, mivel a Fehér Hattyút - a város legjobb hotelét - három napra lefoglalta a kormányzat, fémdetektoros kapukat szereltek fel, és lezárták a környéket.

Hollétén kívül már csak az kevésbé világos, mi lehet Kim célja Kínában, ha valóban oda utazott. A Guardian szerint az egyik ok az lehet, hogy megerősítse a Kínától kapott támogatást az atomprogramjáról szóló, évek óta tartó tárgyalásokon. A másik ok gazdasági lehet. A lap szerint ugyanis komoly nehézségeket okozott Phenjannak, hogy az USA vezetésével lecsaptak a makaói Banco Delta Asiára, amely főleg Észak-Korea számára mosott tisztára pénzeket. Vélhetően segélyt - 3 milliárd dollárt - és tanácsot is szeretne kérni Kínától. Utóbbira kitűnő helyszín lehet Guangdong, amely Kína egyik gazdaságilag legfejlettebb tartománya, ráadásul a helyi kommunista párt feje jól beszél koreaiul.