Montenegró május 21-én szavaz függetlenségéről

Vágólapra másolva!
Május 21-re írta ki a függetlenségi népszavazást a montenegrói parlament: a döntést egyhangúlag hozta meg a képviselőház Filip Vujanovic köztársasági elnök javaslatára. A népszavazási íven a következő kérdés szerepel majd: "Óhajtja-e, hogy a Montenegrói Köztársaság független állam legyen teljes nemzetközi jogi szuverenitással?".
Vágólapra másolva!

A belgrádi média szerint Filip Vujanovic felszólalt a parlamentben, és arról beszélt, hogy a népszavazást demokratikusan kell lebonyolítani, "a felülkerekedett többség eufóriája és a kisebbség depressziója nélkül". A szakadár elnök szerint Montenegró és Szerbia viszonyára "egyetlen tiszta modell létezik, és ez a két független állam" viszonya.

"Szerbiával mindent megpróbáltunk. Nincs olyan modell, amelyet ne teszteltünk volna. Megállapítottuk, hogy a mi kapcsolatainkra az a legjobb, ha Montenegró és Szerbia két független állammá válik, mert csak ebben az esetben lesznek tiszták a viszonyaik" - hangoztatta Vujanovic.

A montenegrói parlament szerda este fogadta el az új népszavazási törvényt, amely a voksolók legalább 55 százalékos többségéhez köti a köztársaság jogállásának a megváltoztatását. A jogszabályban két európai uniós diplomata, a szlovák Miroslav Lajcak és a magyar Pandur József majd két hónapos közvetítő missziója eredményeképpen egyezett ki a szakadár kormányoldal és a Szerbia-Montenegró fenntartását szorgalmazó ellenzék. A törvényben meghatározott 55 százalékos küszöb az EU ötlete volt, és nem fogadta egyöntetű lelkesedéssel sem a kormányoldal, sem az ellenzék. Az előbbi túl szigorúnak, az utóbbi túl enyhének tartotta a kritériumot.

Az uniós előírás nem kedvez a szakadároknak, mivel a javasolt 55 százalékos többség eléréséhez olyan előnyre kell szert tenniük, amilyet eddig a legsikeresebb parlamenti választáson sem értek el. Legfőbb kifogásuk az, hogy ha például a résztvevők 54,9 százaléka adja voksát a függetlenségre, akkor a 45,1 százalékos kisebbség akarata teljesül, vagyis nem érvényesül a szavazatok egyenrangúságának egyetemes és demokratikus elve.

A szakadárok vezére, Milo Djukanovic miniszterelnök azonban csütörtökön meggyőződését fejezte ki, hogy ilyen feltételek mellett is győzni fog a függetlenségpárti tábor. Djukanovic pártjának egyik magas rangú tisztségviselője, Miodrag Vukovic azonban arra figyelmeztetett, hogy amennyiben akár egy szavazattal is 55 százalék alatt lesz az igenek száma, akkor Montenegróban "a többség nem fogja elfogadni, hogy egy szavazatkülönbséggel kisebbség legyen".

A januárban készített közvélemény-kutatás szerint Montenegróban közel nyolcszázalékos előnyben vannak a szakadárok az unionistákkal szemben.