Nem kapnak kegyelmet a Milosevic-családtagok

Vágólapra másolva!
Mivel Interpol-körözés van érvényben Milosevic felesége, Mirjana ellen, az asszony nem vehet részt férje temetésén. Ez elvileg akkor sem lehetséges, ha a temetésre Moszkvában kerülne sor, ahol Mirjana állítólag tartózkodik, mert az orosz hatóságokra is vonatkozik a nemzetközi elfogatóparancs.
Vágólapra másolva!

Boris Tadic szerb elnök nem fog megkegyelmezni Slobodan Milosevic volt jugoszláv és szerbiai elnök családtagjainak, hogy részt vehessenek hozzátartozójuk temetésén - jelentette vasárnap a Beta belgrádi hírügynökség az elnöki kabinetből származó forrásokra hivatkozva. A Beta szerint az elnöki hivatalhoz eddig nem is érkezett ilyen értelmű kérvény. Tomislav Nikolic, a Szerb Radikális Párt (SRS) elnöke vasárnap sajtótájékoztatóján jelentette be: felhívja Boris Tadicot, és arra fogja kérni, hogy élve elnöki jogkörével helyezze hatályon kívül az elhunyt vádlott politikus felesége, Mirjana Markovic elleni vádiratot.

Mirjana Markovic 2003. februárja óta ismeretlen helyen van, Interpol-körözés van érvényben ellene, mert nem jelent meg a belgrádi bíróságon folyó peres eljáráson. Markovic asszonyt ingatlanüzérkedéssel vádolják. Az elmúlt években a moszkvai és a belgrádi sajtóban is felröppentek olyan hírek, hogy Mirjana Markovic fiával, Markóval együtt Moszkva mellett, az orosz "előkelőségeknek" fenntartott Barviha nyaralóhelyen él, ott van dácsájuk. Amíg érvényben van a körözés Markovic asszony ellen, nem jelenhet meg férje temetésén, elvileg akkor sem, ha Moszkvában kerül rá sor, mert az orosz hatóságokra is vonatkozik a nemzetközi elfogatóparancs.

Hágát okolják Milosevic haláláért/nagyvilag/20060312hagat.html

A szerb radikálisok és a szocialisták azt szeretnék, ha Milosevicet a belgrádi Újtemetőben, a Hatalmasságok Fasorán helyeznék végső nyugalomra, de a bujkáló Milosevic-család hozza meg a végleges döntést. Az említett helyen nyugszanak a legismertebb szerbek, közöttük Zoran Djindjic, a három éve meggyilkolt szerbiai miniszterelnök is, aki a DOS nevű ellenzéki pártszövetség élén hat éve megdöntötte Slobodan Milosevic uralmát, az államfőt pedig kiadta a hágai Nemzetközi Törvényszéknek.