Oroszország még jó ideig nem törli el a halálbüntetést

Vágólapra másolva!
Hasztalan ösztökélte a halálbüntetés eltörlésére Oroszországot az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének két jelentéstevője abból az alkalomból, hogy a jövő hónapban Moszkva átveszi az összeurópai szervezet miniszteri bizottságának soros elnökségét.
Vágólapra másolva!
Fotó: Fábián Évi
Vlagyimir Putyin

Luc van den Brande belga és Teodorosz Pangalosz görög törvényhozó, akik az ET színeiben nyomon követik, mennyire tett eleget Oroszország 1996-os belépésekor vállalt kötelezettségeinek, szerdán Moszkvában hangsúlyozták: az ET nem enged a halálbüntetés eltörlésének az európai emberjogi egyezmény 6. számú jegyzőkönyvében foglalt követelményéből, bár ez nem előfeltétele az orosz tanácselnökségnek.

Oroszország felfüggesztette ugyan a halálbüntetés alkalmazását, de mindmáig nem ratifikálta a jegyzőkönyvet. Mi több, Konsztantyin Koszacsov, az orosz alsóház külügyi bizottságának elnöke világossá tette a két jelentéstevő előtt, hogy még jó ideig nem is fogja. Koszacsov azt mondta, a dumában nincs többség a ratifikálás mellett, sőt a kommunista, valamint a jobb- és a baloldali nacionalista frakció vezetői nemrég a végrehajtási moratórium feloldását követelték. A dumát uraló Kreml-hű monopolpárt, az Egységes Oroszország pedig megosztott a kérdésben - tette hozzá Koszacsov, hallgatva arról, hogy Vlagyimir Putyin elnök egyértelmű kiállása megszüntethetné ezt a megosztottságot.

Van den Brande és Pangalosz szerint Oroszországnak egyébként elsősorban a bíróságok függetlenítésére, a médiakontroll lazítására és az újoncokkal való brutális bánásmód kiküszöbölésére kellene összpontosítania erőfeszítéseit.

Koszacsov jelezte, hogy a dumában folyik az előkészítő munka a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának ratifikálására, de megjegyezte: fel kell mérni, hogy mekkora ráfordítások szükségesek a benne foglaltak megvalósításához. Oroszországban ugyanis mintegy 140 regionális nyelv van - magyarázta az Interfax szerint.