Ezreket telepítenek ki a dunai ár elől Romániában

Vágólapra másolva!
Eddig közel hétezer embert kellett kitelepítni a Duna romániai szakasza mellől a folyó áradása miatt, és még várhatóan tízezer embernek kell elhagynia otthonát. A rekordméretű vízállás ostromolta elhanyagolt védművek miatt eddig 200 ezer hektárnyi területet öntött el a Duna Romániában, Bulgáriában és Szerbiában, ráadásul az eső miatt a mellékfolyókon is jön az ár.
Vágólapra másolva!

Több száz embert kellett kitelepíteni csütörtökre virradóra Románia délnyugati részén a Duna áradása miatt. Összesen több mint ezer ember lesz kénytelen elhagyni az otthonát Berchetul de Vale közelében. A falu térségében a folyó már-már átbukik a gátakon, és több települést is elöntéssel fenyeget. A polgármester szerint kérdéses, meddig bírják a homokzsákokkal megerősített gátak, és ha kell erővel, evakuálják az embereket.

Romániában valóságos ostromállapot alakult ki a Dunával határos megyékben, a gátak gyatra állapota és a mellékfolyók egyidejű áradása miatt. A román katasztrófaelhárítás szerint a Dolj megyei szakaszon a legkritikusabb a helyzet, ahol a folyam áttörte a gátat, még mielőtt mesterséges rést nyitottak volna a védműveken, hogy a földekre eresztett vízzel is csökkentsék a vízállást.

Eddig 7000 embert telepítettek ki

Eddig körülbelül 7000 embert kellett kitelepíteni Romániában a Dunán levonuló rekordméretű áradás miatt. A kitelepítetteket iskolákban, katonai sátrakban, szállásolták el, sokan rokonaiknál találtak menedéket. Szerbiában és Romániában és Bulgáriában összesen több mint 200 ezer hektárnyi termőföldet árasztott el a folyó, miközben a gátakon a védekezést erős szél és heves esőzések nehezítették.

Csak Romániában másfél kilométernyi gátat mosott el a víz, Brailánál például szerdán átcsapott a fő védvonalon, és már a hevenyészve felállított másodlagos védelmi vonalat ostromolja az ár. A település térségében a hétvégén várják a folyam tetőzését. A víz eddig 3300 házat öntött el, ebből 200 már össze is dőlt. Bulgáriát ugyanakkor eddig elkerülte a komolyabb pusztítás, szántóföldeket itt is elöntött a víz, ám településeket egyelőre nem fenyeget, és nem kellett tömegeket sem kitelepíteni.

Százéves rekord

Száz éve nem mértek ilyen magas vízállást a folyamon. A román vízügyi igazgatóság szerint ugyanakkor egyes térségekben már apadás tapasztalható, és az esőzések is alábbhagytak. Csütörtökön a Duna vízhozama másodpercenként 15 200 köbméterre esett a szerb-román határ közelében Baziásnál, szombaton itt még 15 800-at mértek, amire 111 éve nem volt példa.

A hatóságok szerint ugyanakkor a gátszakadás veszélye még sok helyen fennáll, nem tudni, hogy a vaskapui szakasz után az olténiai és havaselvi síkságon évtizedekkel ezelőtt emelt átázott földgátak meddig bírják még a hatalmas víznyomást. A hatóságok ezért elrendelték a legfenyegetettebb bistreti térségben lévő falvak kiürítését, Körülbelül tízezer embernek kell elhagynia otthonát. Sokan azonban nem hajlandók elhagyni házaikat, a hatóságok ezért közölték, akár erőszakkal is folytatják az emberek kimenekítését.

Fotó: MTI
Ezreket telepítenek ki

Áradnak a mellékfolyók is

Csütörtökön megkezdték Bechet kikötőváros egyes negyedeinek kiürítését is. S ahogy halad az árhullám az Al-Duna felé, súlyosbodik a helyzet a Gruia-Calarasi, a cernavodai és a Braila és Galac közé eső szakaszokon. Galac egyik mélyebben fekvő negyedében a szakhatóságok kénytelenek voltak kikapcsolni az áramszolgáltatást, mert a buzgárok és a magas talajvízszint a villanyhálózatot veszélyezteti. A Duna-delta több településén is készen állnak a lakosság kitelepítésére.

Közben az újabb esőhullám nyomán árvizek fenyegetnek a Zsil, az Olt, a Ialomita, a Szeret és más kisebb folyóvizek dunai torkolata közelében, és az erős esőzések miatt aggasztó a helyzet a Maros, a Körösök, a Berettyó, a Szamos és az Olt felső szakaszán is.

[origo]MTI