Montenegróban komolyra fordult a népszavazási kampány

Vágólapra másolva!
Komolyra fordult a helyzet a népszavazási lázban élő Montenegróban, miután az ellenzéki unionisták (a Szerbiával közös államszervezet hívei) elhagyták a referendum lebonyolításáért felelős bizottságot, mert a hatóságok okirat-hamisítás miatt őrizetbe vették egyik testületi képviselőjüket.
Vágólapra másolva!

A podgoricai média kedden hírt adott arról, hogy a montenegrói rendőrség őrizetbe vette a köztársasági népszavazási bizottság (RRK) egyik ellenzéki tagját, Nikola Medojevicet, aki Szerb Néppárt (SNS) jogi képviselője. Azzal gyanúsítják, hogy 16 okiratot akart meghamisítani, hogy illetéktelen személyeket vétessen fel a köztársasági a választói névjegyzékbe.

A délszláv államközösség fenntartásáért küzdő ellenzéki tömörülés erre bejelentette, hogy visszahívja képviselőit a referendum lebonyolításával felelős RRK-ból, amíg Medojevicot nem bocsátják szabadon. Az ellenzék szerint nélküle nincs értelme a paritásos alapon működő testület munkájának.

Frantisek Lipka, az RRK elnöke - a szlovák diplomatát az Európai Unió jelölt erre a tisztségre - nem titkolta, hogy meglepte a letartóztatás, annál is inkább, mert a testületi tagok "egyfajta mentelmi jogot" élveznek. Lipka szerint Brüsszelt is meglepte a váratlan letartóztatás, ezért tisztázandó az esetet a diplomata találkozót kért a montenegrói közjogi méltóságoktól és a főállamügyésztől.

A május 21-én tartandó népszavazás kampánya eddig is vélt és valós bűnügyektől, szavazati joggal rendelkező polgárok megvesztegetésétől volt hangos. Két nap leforgása alatt Medojevic már a harmadik ellenzéki képviselő, akinek kezén kattant a bilincs. Ugyancsak okirat-hamisítás miatt hétfőn őrizetbe vették Dragan Garicot, a legnagyobb ellenzéki párt, a Szocialista Néppárt (SNP) jogi képviselőjét és Marica Babovicot, az SNP főbizottságának tagját.

Predrag Bulatovic, az SNP elnöke hétfőn arra kérte Javier Solanát, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, hogy akadályozza meg a hatóságok nyomásgyakorlását az államközösséggel rokonszenvező polgárokra, és vessen véget az unionista tömb aktivistái elleni hatósági kényszerintézkedéseknek.

A kormánypárti szakadárok azt gyanítják, hogy a szerbpárti ellenzék különféle csalafintaságokkal megpróbálja "holt lelkekkel" és szavazásra nem jogosult polgárokkal felduzzasztani a választó névjegyzéket, amelyet kedden éjfélkor zárnak le. Tény az, hogy hétfőn már közel 19 ezerrel több szavazásra jogosult polgár neve szerepelt a listán - összesen 477 ezer személy -, mint a 2002 őszén tartott parlamenti választások idején. A két tábor kiegyenlített erőviszonyai mellett az ilyen csekély többlet is nagy jelentőséggel bírhat.