A Securitate is benne lehetett az Aldo Moro-gyilkosságban

Vágólapra másolva!
Közvetítőszerepet játszott Aldo Moro olasz kereszténydemokrata vezető 1978-as elrablásában és meggyilkolásában a Securitate - állítja szervezet egykori feje, az ugyanebben az évben az USA-ba dezertált, Ion Mihai Pacepa. Pacepa szerint a szervezet közvetített az emberrablók és az őket befolyása alatt tartó jugoszláv titkosszolgálat között.
Vágólapra másolva!

A Securitate közvetítői szerepet játszott Aldo Moro olasz kereszténydemokrata vezető 28 évvel ezelőtti elrablásának és meggyilkolásának történetében - állítja Ion Mihai Pacepa, a Ceausescu rendszer hírhedt titkosszolgálatának volt vezetője, aki az Adevarul című bukaresti lapnak adott interjút. Pacepa szerint a Securitate a "mellékszereplője" volt Moro 1978. május 9-i elrablásának, majd későbbi meggyilkolásának.

A volt titkosszolgálati vezető azt állítja, hogy Moszkva a Securitate csatornáin keresztül pénzelte 1959-től, egészen a Ceausescu-rendszer 1989-es bukásáig az Olasz Kommunista Pártot, és ez a csatorna tette lehetővé az említett közvetítői szerepet is.

Közvetlenül azután, hogy Morót 1978 márciusában Rómában elrabolták, Josif Broz Tito jugoszláv elnök (aki magától Ceausescutól értesült e csatorna létezéséről) Bukarestbe küldte Silvo Gorencet, a jugoszláv hírszerzés vezetőjét - állítja Pacepa. Ez utóbbi azt az "üzenetet" hozta magával, hogy "Moro elrablói" a Vörös Brigádok néhány, börtönben lévő tagjának a kiszabadítását követelik a túsz elengedése fejében. Az üzenet küldői jelezték: a kereszténydemokrata politikust meg fogják gyilkolni, ha az olasz kormány nem fogadja el az alkut - állítja Pacepa.

Gorenc május 7-én ismét Bukarestbe utazott, ekkor már azzal az üzenettel, hogy Morót ki fogják végezni, mivel az olasz hatóságok elutasították a terroristák követelését. Azt is megmondta Bukarestben, hogy a holttestet egy gépkocsiban helyezik majd el, "jelképes" helyszínen, vagyis a brigádosok kiszabadítását ellenző, olasz kereszténydemokrata párt és a fogolycserét pártoló, olasz kommunista párt székháza között. A román hírszerzés egy tisztje azonnal Rómába utazott az üzenettel - olvasható az interjúban.

Pacepa a jugoszlávok szerepéről is beszél. Állítása szerint a Vörös Brigádokat az akkori jugoszláv titkosszolgálat irányította és pénzelte, ez utóbbi szervezet iktatta be a terrorista képződmény jelképei közé a vörös csillagot, amelynek formája megegyezett a jugoszláv zászlón szereplőével. A Vörös Brigádok 1965-ös megalakulása után, a jugoszláv titkosszolgálat állítólag azonnal ellenőrzése alá vonta a szervezetet.

Ion Mihai Pacepa az elmúlt évtizedek során többször közölt hasonló leleplezéseket, amelyek egy részét többen hiteltelennek tartják. Pacepa személyes tanácsadója is volt a később kivégzett kommunista diktátornak, Nicolae Ceausescunak. Egy hivatalos útja alkalmával, 1978 nyarán Nyugat-Németországban maradt, majd onnan az Egyesült Államokba szállították, ahol politikai menedékjogot kapott. Három héttel külföldre szökése után a Ceausescu-rendszer halálra és teljes vagyonelkobzásra ítélte. A rendszerváltozás után egy évtizeddel a román legfelsőbb bíróság megsemmisítette az ítéletet, és döntött vagyonának visszaadásáról. Pacepa nemrég visszakapta korábbi, tábornoki rangját is Bukarestben.