A kvartett a palesztinok ideiglenes segélyezése mellett döntött

Vágólapra másolva!
A közel-keleti rendezésben közvetítő kvartett kedden azzal bízta meg az Európai Uniót, hozzon létre ideiglenes mechanizmust a palesztinok közvetlen segélyezésére - jelentette be Kofi Annan ENSZ-főtitkár.
Vágólapra másolva!

A Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az Európai Unió alkotta kvartett New Yorkban tanácskozó képviselői keddi tanácskozásukon jóváhagyták a három hónapos, kísérleti időszakra vonatkozó humanitárius segélyezési javaslatot.

"A kvartett kifejezte szándékát, hogy támogat egy ideiglenes - hatáskörében és időtartamában korlátozott - nemzetközi mechanizmust, amely lehetővé teszi minden támogatás közvetlen eljuttatását a palesztin néphez - áll a kvartett közleményében.

A döntésre azután került sor, hogy a Világbank hétfőn figyelmeztetett: kormányozhatatlanná válhat a Palesztin Hatóság, ha a külföldi adományozók nem intézkednek a mintegy 165 ezer közalkalmazott bérének kifizetése érdekében.

Az Egyesült Államok, amely eredetileg ellenezte azt az európai javaslatot, hogy egy nemzetközi szervezet mint például a Világbank közreműködésével segítsék a palesztinokat, közölte: a támogatásnak korlátozottnak kell lennie, és a Hamász radikális mozgalom vezette Palesztin Hatóság nem részesülhet a segítségből.

"A közleményt azt indokolja, hogy a nemzetközi közösség továbbra is megpróbálja kielégíteni a palesztin nép szükségleteit" - közölte a kvartettnek az ENSZ székhelyén tartott sajtóértekezletén Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter. Hozzátette: segítséget kívánnak nyújtani a palesztin népnek, hogy megóvják a nélkülözéstől.

Kofi Annan közölte: a megbízandó nemzetközi szervezetnek minél előbb meg kell kezdenie a munkát, amelyet három hónap után felülvizsgálnak. Végleges döntés még nem született arról, ki látja el ezt a feladatot, de az Európai Unió, amelyet a részletek kidolgozásával a kvartett megbízott, korábban úgy foglalt állást, hogy a Világbank megfelelő eszköze lenne a palesztinok segélyezésének.

A Hamász-kormány hivatalba lépése után az Egyesült Államok és az Európai Unió felfüggesztette a Palesztin Hatóságnak nyújtott közvetlen támogatást.