Gorbacsov szerint Putyin maradandót akar hátrahagyni

Vágólapra másolva!
Az orosz emberek felé vett fordulatot észlelt Vlagyimir Putyin elnök szerdán meghirdetett nagyszabású fejlesztési programjában Mihail Gorbacsov volt szovjet államfő, de kétségbe vonta annak megvalósíthatóságát a jelenlegi államhatalmi struktúrában.
Vágólapra másolva!

Putyin a hadsereg modernizálását, főleg a nukleáris triád fejlesztését szorgalmazta a hadászati egyensúly fenntartására, aszimmetrikus, kevésbé költséges módon, az orosz intellektus kamatoztatásával. Egyben pártolta a gazdaság szerkezeti átalakítását, serkentve a beruházásokat az innovációba és a versenyképességet megteremtő kulcságakba. Végül a népességfogyás feltartóztatása végett átfogó programot hirdetett a születési arány javítására, különféle juttatásokkal a gyermekvállalás ösztönzésére.

Borisz Grizlov alsóházi elnök első reagálásában kijelentette: a (Szovjetunió széthullásával járó) veszteségek időszaka véget ért, Oroszország új minőségre tesz szert, s Putyin olyan komplex fejlesztési kurzust kezdeményezett, amelynek központjában az ember, a család, a nép, a társadalom áll.

Gorbacsov szerint Putyin nem akar távozni a hatalomból anélkül, hogy maradandót ne hagyna hátra. Még van egy-másfél éve az elnökségéből, s ezalatt be akarja indítani mindazt, amit beszédében körvonalazott - vélte Gorbacsov, aki azonban nem látja azokat az állami struktúrákat, amelyek a tíz évre szóló terveket megvalósíthatnák.

Nem véletlenül hiányolta Putyin az államba vetett lakossági bizalmat éves beszédében - mondta Gorbacsov az Interfaxnak, rámutatva, hogy a bürokráciát és a korrupciót csak a nép részvételével, demokráciában, nyitottságban lehet megfékezni. Mindamellett Putyin nem törekszik a totalitarizmus új válfajának bevezetésére - jegyezte meg.

Putyin a nemzet életben maradására és fejlesztésére helyezte a hangsúlyt - állapította meg egy ismert Kreml-barát politológus. Gleb Pavlovszkij szerint a program szilárdítja Putyin vezetési monopóliumát, és erősíti a lakosságnak azt a vágyát, hogy harmadik egymást követő időszakra is elnökként láthassa. Az alkotmány ezt nem teszi lehetővé, és ezért Putyin eddig rendre kizárta. Egyes Kreml-barát politikusok, köztük (az immár Putyin által kijelölt) regionális kormányzók szorgalmazták az alkotmány módosítását, és egy gyenge mozgalom is alakult ennek támogatására.