Miniállam tiporhatja sárba a szerb büszkeséget

Vágólapra másolva!
Függetlenségüklről szavaznak a hétvégén a montenegróiak. Az alig 600 ezres ország lehet az utolsó az egykori Jugoszlávia tagköztársaságai közül, amelyik kiszakad Szerbiából, és ez lehet az első új európai állam 11 év után. A vasárnapi népszavazáson ugyanakkor nem csak a függetlenségről, hanem az azt szorgalmazó, külföldön maffiakapcsolatokal vádolt, 15 éve a hatalom csúcsán lévő kormányfőről és szétesett szerbbarát ellenzékéről is véleményt mondanak az emberek.
Vágólapra másolva!

"Szerbia és Montenegró államközössége működésképtelen. Gyakorlatilag egyáltalán nem szolgálja a montenegrói érdekeket, és itt az ideje, hogy a polgárok saját kezükbe vegyék a felelősséget " - mondta Milo Djukanovic montenegrói miniszterelnök a BBC-nek egy interjúban. Ez a hétvégén történhet meg, amikor az alig több mint 600 ezres lakosú ország polgárai népszavazáson döntenek arról, függetlenné váljanak-e vagy maradjanak államközösségben a szerbekkel.

Egy keddi felmérés szerint utóbbi mellett az emberek 44 százaléka szavaz majd, míg 51,7 százalék voksol várhatóan a függetlenségre. Ha így lesz, eredménytelen lesz a referendum, mivel az eredményességhez a szabályok szerint a szavazóknak legalább 55 százaléka kell valamelyik oldalon. Az előre megállapított 50 százalékos minimális részvételi arány ugyanakkor várhatóan meglesz, a közvélemény-kutatás szerint az emberek 87 százaléka elmegy voksolni.

A népszavazásról szóló törvényt sokat támadták. A 15 éve a helyi politikai élvonalba tartozó Djukanovic miniszterelnök vezette elszakadás-pártiak szerint ugyanis igazságtalan, hogy ha meglesz a többség, de az nem éri el az 55 százalékot, akkor a kisebbség akarata érvényesül. A törvény mellett az elszakadást - Belgrádhoz hasonlóan - ellenző Európai Unió bábáskodott.

Pedig a hegyes-völgyes vidék lakói mindig is büszkék voltak függetlenségükre, jóllehet az ország eddig csupán 1878 és 1916 között volt szuverén állam. A büszkeséghez alapot az oszmán birodalommal való dacolás adta, a kis országot - vagy legalábbis a területén létezett, sokáig egyházi alapú hercegséget - soha nem tudták teljesen uralmunk alá hajtani a törökök. Ha mégis az igen győz, a montenegróiak 88 évvel azután lehetnek függetlenek, hogy az első világháború végén egyetlen Antant-államként elvesztett önkormányzatukat visszanyerjék.

Az esetleges elszakadással 11 év után - Bosznia-Hercegovina státuszának rendezésével - Montenegró lehet az első új európai állam. A sűrű erdőkkel borított hegyeiről híres ország lehet ugyanakkor az utolsó az egykori Jugoszlávia tagállamai közül, amelyik elválik Szerbiától. Függetlenedése a délszláv szövetségi állam felbomlásának végjátékát vezeti be: különválását követően az autonóm státuszát a közelmúltban kivívó Koszovó is elszakadhat.