Legyintenek a szerbek a montenegrói függetlenségre

Vágólapra másolva!
Legyintett sok belgrádi, amikor az [origo] tudósítója arról faggatta őket, mit várnak a vasárnapi montenegrói népszavazástól, amely arról dönt, kiválik-e Szerbiából kisebbik szövetségi állama. "Utálnak minket", "menjenek csak a hülyék", "ha akarnak, szakadjanak el" - mondták sokan lemondóan, igaz, olyanok is akadtak, akik szerint Montenegró függetlenedése ketté szakítaná a szerb népet. Tizenegy év után új európai állam születhet. Kövesse az [origo]-val a vajúdást a helyszínről! Fekete hegyek, pivo, kecskék a sínen.
Vágólapra másolva!

"Miért ne váljanak el... Szeretném, ha együtt maradnánk, de úgyis utálnak minket..., tavaly a vakációnkon is érezni lehetett, hogy nem kedvelik a szerbeket" - mondta az [origo] tudósítójának Belgrádban a húszas évei végén járó Mirjana egy nappal a Szerbia és Montenegró által alkotott államszövetség sorsáról döntő népszavazás előtt. Montenegró lakói vasárnap voksolhatnak arról, hogy továbbra is Szerbia szövetségi államaként képzelik-e el jövőjüket vagy önállóságot akarnak maguknak.

A montenegrói népszavazás - kiegészülve a Koszovó jogállásáról szóló, folyamatban lévő tárgyalássorozattal - a volt Jugoszlávia szétesésének utolsó felvonása lehet. Ha Montenegró lakossága a függetlenség mellett dönt, akkor 11 év - Bosznia különválása - után születhet új állam Európában. Bár az előzetes felmérések szerint a szükséges részvételi arány meglesz, az önállóságot kívánó többségnek komoly nehézséget okoz, hogy nem elég a szavazatok 50 százalékát megszerezniük, mert Montenegró csak akkor válik függetlenné, ha a voksolók legalább 55 százaléka így akarja.

A belgrádiak megítélése megoszlik Montenegró függetlensége kapcsán. "A szerb egy nép. Egy nyelv. Egy kultúra. Testvérek vagyunk hosszú évek óta. Társadalmi és politikai okokból sokan úgy gondoljak, hogy együtt kell maradnunk" - mondta a középkorú Liljana, aki szerint épp ezért megengedhetetlen a két ország különválása. Véleményét alátámasztja az is, hogy Montenegróban 200 ezer szerb él, míg Szerbiában 260 ezer montenegrói, akik automatikusan kisebbséggé válnak, ha a két állam útjai szétválnak. "A szerbek többsége nem foglalkozik azzal, hogy függetlenedik-e Montenegró..., de sajnos túl sok a családi kötelék, és a rokonokból egy csapásra külföldiek lesznek" - érzékeltette a problémát a húszas éveiben járó, Milánóban élő Janko.

Bár sokan beszéltek arról, hogy a szerbek többségének nem okoz fejfájást az elszakadás, majdnem mindenki mondott legalább egy olyan érvet, ami arra utalt: mindenképp hasznosabb lenne, ha az államszövetség nem szűnne meg. Ennek ellenére többen úgy vélték, hogy a kérdés első sorban montenegrói belpolitikai ügy, a kérdés nem Szerbiáról szól.

"Menjenek csak a hülyék. Djukanovic azért akar függetlenedni, hogy szabadabban intézhesse sötét ügyeit, de meg fogja bánni, hogy szoros kapcsolatot ápol az olasz és az albán maffiával. Egyszer majd azon veszi észre magát, hogy hátba szúrták" - bírálta keményen a montenegrói miniszterelnököt a fiatal Ivica. Milo Djukanovic montenegrói kormányfőről az olasz vámőrség jelentése állította azt, hogy bizonyos csempésztevékenységekben együttműködik az olasz maffiával. Djukanovic szerint azonban a függetlenségre azért van szükség, mert a jelenlegi államszövetség nem szolgálja Montenegró érdekét.

"Ha akarnak, szakadjanak el, nem értem miért gondolják sokan, hogy együtt kellene maradnunk" - legyintett egy férfi esélylatolgatás helyett. A végső döntés vasárnap születik meg Montenegróban. Kövesse az eseményeket az [origo]-val a montenegrói fővárosból. Az út Podgoricába hosszúnak ígérkezik. Sör (Lav Premium pivo), vánszorgó vonat, kecskék a sínen.

Ballai Vince - Belgrád