Túlélőket keresnek a romok alatt Jáván

Vágólapra másolva!
Négyezer fölé emelkedett az indonéziai Jávát sújtó földrengés halálos áldozatainak száma. Az utórengésektől tartva tízezrek töltötték az éjszakát a szabad ég alatt. Vasárnap reggel folytatódott a kutatás a romok alatt rekedt emberek után. Hamarosan a szigetre érkeznek a magyar orvosok is. A rengések kárt tettek ősi buddhista és hindu templomokban is.
Vágólapra másolva!

A legfrissebb adatok szerint legalább 4285 halottja van az indonéziai földrengésnek. Bachtiar Chamsyah, a szociális miniszter szerint legalább négyezer épület dőlt romba, és a becslések szerint húszezren sebesültek meg. Az indonéz kormány a nemzetközi közösséghez fordult segítségért vasárnap a természeti csapás miatt. A helyi idő szerint szombat reggel 6 óra előtt történt - a Richter-skála szerint 6,2-es erősségű - földrengés epicentruma az egykori királyi várostól, Yogyakartától 30 kilométerre délre, a tengerfenék alatt volt.

A sűrűn lakott szigeten a legtöbben - kétezren - a Yogyakartától 15 kilométerre délre fekvő Bantulban vesztették életüket. A településen az épületek négyötöde romba dőlt. A katasztrófa sújtotta térségben összesen 200 ezer ember maradt hajlék nélkül. Egyes túlélők "világvégeként" írták le a földmozgás pusztítását. A térségbe látogató Susilo Bambang Yudhoyono elnök éjjel-nappali munkára szólította fel a mentőalakulatokat, és a hadsereget is mozgósította az otthonukat elvesztők segítésére. Az elnök az éjszakát egy sátorvárosban töltötte a menekültek között.

Ősi templomok rongálódtak meg

A város közelében két jelentős IX. századi történelmi emlék is fekszik, az egyik a Borobodur buddhista, a másik pedig a Prambanan hindu templom-együttes. Utóbbi kisebb épületeit érte némi kár, de Borobodur állapotáról egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot.

Ez volt a délkelet-ázsiai országot sújtó legpusztítóbb természeti csapás a 2004. decemberi, földrengés keltette cunami óta. Akkor Indonéziában 170 ezer ember halt meg vagy tűnt el.

A szombati földmozgás ugyanakkor nem okozott szökőárat, ám az utórengésektől tartva tízezrek töltötték az éjszakát a szabad ég alatt a térségben. Az elcsigázott emberek vasárnap reggel folytatták a túlélők, élelmiszer és ruhanemű utáni kutatást a romok között. A feltételezések szerint nagyon sokan lehetnek még az összedőlt épületek alatt.

A földrengés sújtotta térségben fekszik az utóbbi hetekben egyre aktívabb Merapi vulkán is. Szakértők szerint ugyan a földmozgás nem befolyásolja a vulkán kitörését, a rengések idején mégis fokozott aktivitást mutatott a hegy: volt egy kitörés, amelynek következtében 3,5 kilométernyire köpött magából törmeléket a vulkán.

Jön a segély

Forrás: MTI
Forrás: MTI

A nemzetközi közösség Tokiótól Brüsszelen át Washingtonig segítséget ajánlott fel, és belefogott a segélyezés megszervezésébe. A vöröskereszt Zürichben közzétett felhívásában 12 millió svájci frank értékű rendkívüli pénzadományt kért. Az Európai Bizottság 3 millió eurós azonnali segély folyósítását jelentette be, az Egyesült Államok 2,5 millió dolláros segélyt utalt át. Több európai és más földrészen fekvő ország külön-külön szintén segítséget ajánlott, pénzadományok, humanitárius szállítmányok és orvosi segítségnyújtás formájában. Kína kétmillió dolláros, Ausztrália pedig 3 millió ausztrál dollár értékű segélyt küld.

Hamarosan megérkeznek a magyar orvosok is

Vasárnap, de legkésőbb hétfőn megérkezik Jáva szigetére a Baptista Szeretetszolgálat héttagú orvos csoportja fél tonnányi felszereléssel. Hozzájuk csatlakozik az a három orvos, akik Nias szigetén féléves egészségügyi program keretében egy korábbi földrengés következményeit segítenek felszámolni. A magyar orvosok felkészültek arra, hogy a helyszínen a mostoha körülmények között is kisebb műtéti beavatkozásokat végezhessenek. Két hétig maradnak a helyszínen, ahol elsősorban sátrakra, élelmiszerre és orvosokra van szükség. A kórházakban nincs elég sebész, a sérültek közül sokat helyhiány miatt a szabadban kellett ellátni, és nagyon sokan még nem jutottak élelmiszerhez a földrengés óta.

MTI/[origo]