Atomtöltet is készülhet az új pakisztáni reaktorban

Vágólapra másolva!
Évente 40-50 atomtöltet előállítását is lehetővé teszi egy most épülő pakisztáni atomreaktor - állítja egy amerikai kutatóintézet. Az új gyártókapacitás megjelenése fegyverkezési versenyt indíthat el a régió két atomhatalma, India és Pakisztán között.
Vágólapra másolva!

A nemzetközi nukleáris biztonság kérdéseivel foglalkozó Institute for Science and International Security (Isis) olyan műholdfelvételeket tett közzé, melyeken egy Pakisztánban épülő új atomreaktor képe látható. A felvételekhez kapcsolódó jelentésében az Isis arra figyelmeztetett, hogy a most épülő új reaktor kapcsán drámaian emelkedhet az indiai és a pakisztáni fegyverarzenál mérete.

Az építkezések ugyanazon a telepen zajlanak, ahol a már meglévő pakisztáni atomearzenálban használt hasadóanyagot is előállították. Pakisztán eddig urániumot tartalmazó robbanófejeket gyártott, de az új erőművel már plutóniumtöltetek előállítására is képes lesz, melyek nagyobb pusztítóerőt képviselnek, és alacsonyabb tömegük miatt kisebb hordozórakétára is felszerelhetők. Az Isis számításai szerint az erőmű akár 200 kilogramm plutóniumot is képes lesz előállítani, ha az év legalább 220 napján teljes üzemben működik, ez a mennyiség pedig 40-50 robannófej készítésére elegendő.

A BBC elemzője szerint nem véletlen, hogy éppen most hozták nyilvánosságra a már 2000 óta zajló reaktorépítésről szóló jelentést. Az USA kongresszusa ugyanis a közeljövőben készül kibővíteni az Indiával folytatott, polgári célú nukleáris együttműködést. Márpedig a BBC iszlámábádi tudósítója szerint Pakisztán már korábban sem örült annak, hogy Washington egy civil nukleáris technológiát ad át Indiának, és ha az amerikaiak nem kötnek hamarosan egy hasonló tartalmú megállapodást Iszlámábáddal is, akkor az könnyen fegyverkezési versenyt indíthat meg a térségben.

Ezeket a félelmeket erősíti az is, hogy sem India, sem Pakisztán nem írta alá a nukleáris fegyverek kereskedelmét is tiltó atomsorompó-egyezményt, így előfordulhat, hogy áruba bocsájtják az egyre komolyabb atomkapacitásuk segítségével előállítható fegyvereket.

Az indiai és a pakisztáni külügyminisztérium sem kívánta kommentálni az Isis jelentését. A pakisztáni szóvivőnő arra hivatkozott, hogy a Khushab körzetében működő nukleáris telephely már régóta ismert. A szóvivőnő ugyanakkor elmondta, hogy országa nem száll be semmiféle nukleáris versengésbe.