Izrael semmibe vette a lebombázott ENSZ-esek jelzéseit

Vágólapra másolva!
Izraeli légi támadásban meghalt kedden négy ENSZ-megfigyelő Libanon déli részén. Kofi Annan ENSZ-főtitkár felháborítónak nevezte az ENSZ-állomás bombázását. Kiderült: az ENSZ-megfigyelők órákkal a támadás előtt jelezték - tíz alkalommal -  Izraelnek, hogy hagyja abba táboruk lövetését. Eközben Rómában több mint egy tucat ország diplomatái vitatták meg a helyzetet, és azonnali tűzszünetre szólították fel a feleket. A halálos áldozatok száma már 400 fölött jár, de a harcok folytatódnak: a Hezbollah újra támadta Haifát, és távolabbi célpontok lövésével fenyeget.
Vágólapra másolva!

Azonnali tűzszünetre szólította fel a libanoni konfliktusban harcoló feleket a közel-keleti válsággal foglalkozó római nemzetközi értekezlet. Massimo d,Alema, a vendéglátó Olaszország külügyminisztere szerint a fegyvernyugvásnak tartósnak kell lennie, és mihamarabb meg kell egyezni nemzetközi békefenntartók térségbe küldéséről. Kofi Annan ENSZ-főtitkár a Hezbollah libanoni síita szervezet lefegyverzésére vonatkozó ENSZ-határozatok végrehajtását sürgette. Több mint egy tucat ország külügyminiszterei gyűltek össze Rómában, hogy megoldást találjanak a libanoni válságra. A Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter által kezdeményezett találkozón több uniós és arab ország, valamint az USA és Oroszország képviselteti magát, Irán és Szíria ugyanakkor nincs ott, és Izrael sem delegált résztvevőt.

Ez már a harmadik napja, hogy az amerikai külügyminiszter a térségben igyekszik enyhíteni a feszültségen. Kedden Rómában találkozott Kofi Annan ENSZ főtitkárral, épp ekkor érkezett a híre, hogy az izraeliek lebombáztak egy dél-libanoni ENSZ-békefenntartó álláspontont, megölve négy fegyvertelen ENSZ-megfigyelőt. Az ENSZ békefenntartó ereje, az UNIFIL 1978 óta működik a térségben.

Tízszer szóltak, mégis lebombázták őket

A BBC jelentése szerint a megfigyelők az álláspontjuk alatt kialakított bunkerben kerestek menedéket a helyszínt érő izraeli ágyútűz elől, amikor egy harci gép egy nehéz bombát dobott az óvóhelyre. A robbanásban egy osztrák, egy kanadai, egy kínai és egy finn ENSZ-megfigyelő vesztette életét. Az UNIFIL mentőalakulatokat vezényelt a helyszínre, az izraeli támadás azonban a mentési művelet alatt is folytatódott.

Közben az ENSZ egy előzetes jelentéséből kiderült, hogy az ENSZ-megfigyelők már hat órával a végzetes találat előtt jelezték az izraeli hadseregnek, hogy hozzájuk túl közeli célpontokat támadnak. Összesen tízszer hívták fel az izraeli hadseregben lévő összekötőjüket, és mindannyiszor ígéretet kaptak a bombázás beszüntetésére - hiába. A bunkerre, mint kiderült, több órás tüzérségi előkészítés után precíziós bombát dobtak.

Szándékos támadásról beszélt Annan

Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerdán Rómában nyilvánosságra hozott közleményében felháborodásának és mélységes fájdalmának adott hangot a szerinte "nyilvánvalóan szándékos" izraeli bombázás miatt. Annan hangsúlyozta: a megfigyelőállás már régóta működött. Annan szerint az állomást annak ellenére érte légi csapás, hogy Ehud Olmert izraeli kormányfő korábban kijelentette, hogy megkímélik azt. Az ENSZ főtitkára felszólította Izraelt, hogy teljes körűen vizsgálja ki a történteket, és követelte az ENSZ-állások és -személyzet elleni támadások leállítását.

Ehud Olmert izraeli kormányfő a bombatámadás miatt szerdán sajnálkozását fejezte ki Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak. Olmert az után beszélt telefonon a világszervezet első emberével, hogy Annan azzal vádolta az izraeli légierőt: szándékosan célozták meg az ENSZ-erőket. Az izraeli miniszterelnök megdöbbenésének adott hangot a vád miatt, megerősítette, hogy a békefenntartók véletlen áldozatai lettek. Olmert átfogó vizsgálatot ígért, amelynek eredményét az ENSZ-főtitkár elé tárja.

A The Washington Post című amerikai napilap egy magas rangú amerikai diplomatára hivatkozva közölte: Izrael úgy tájékoztatta az Egyesült Államokat, hogy véletlen baleset volt az ENSZ-megfigyelők állásának bombázása. Dan Gillerman izraeli ENSZ-nagykövet a BBC brit tévének nyilatkozva azt mondta, hogy a világszervezet főtitkára elsietett és téves kijelentéseket tett, miközben vizsgálatot követel, saját következtetéseit máris levonta.

Haifán túlra lőne a Hezbollah

A két hete két izraeli katona elrablása miatt kitört harcokban eddig több mint 380 libanoni és 42 izraeli vesztette életét. A sérültek száma eléri a 2000-et. Időközben egy jordániai katonai repülőgép érkezett Bejrútba, hogy elszállítsa a legsúlyosabb sérülteket. Ez az első gép, amely leszáll a repülőtéren, amelynek kifutópályáit Izrael a légi offenzíva első napjaiban lebombázta.

Libanonban a déli térség van a legnehezebb helyzetben, amelyet rendszeresen érnek heves izraeli légi és tüzérségi támadások, illetve a határ mentén szárazföldi akciók. Sokan rekedtek a háborús zónában, miután az izraeli bombázások utakat és hidakat tettek járhatatlanná. Szerda reggel az ő megsegítésükre indult egy tíz teherautóból álló konvoj Bejrútból, amelyekkel élelmiszert és egészségügyi felszereléseket szállítanak a térségbe. Ez lesz az első jelentősebb segélyszállítmány a harcok kezdete óta.

Éjszaka heves harcok folytak a libanoni Bint Dzsbeil környékén izraeli katonák és a Hezbollah erői között. A szélsőséges szervezet szerda reggel újabb rakétákat lőtt ki az izraeli Haifára. Egy televíziós beszédben a Hezbollah vezére kijelentette, eljött az ideje, hogy Haifán túli célpontokat is támadjanak.

[origo]/MTI