Hatszáz tálibbal végzett a hegyekben nyomuló USA

Vágólapra másolva!
A tálib rezsim megdöntése óta eltelt öt év legvéresebb hónapja zárul most Afganisztánban: összesen hatszáz tálib harcost öltek meg az amerikai vezetésű koalíciós erők katonái. Idén összesen 1700 ember vesztette életét az országban, az áldozatok között egyaránt vannak civilek, katonák és segélyszervezetek munkatársai.
Vágólapra másolva!

Hatszáz tálib fegyveres halt meg az amerikaiak által vezetett Mountain Thrust (Hegyi Előrenyomulás) nevű hadműveletben, melyet a hónap elején indítottak. Az akció célja az volt, hogy a lehető legtöbb tálib harcost füstöljék ki az ország déli részén található hegyekből.

Az eredményekről Tom Collins ezredes, az USA által vezetett nemzetközi koalíciós erők szóvivője számolt be a Guardiannek. Az is elhangzott, hogy idén eddig több mint 1700 ember esett el Afganisztánban, köztük civilek, segélyszervezet munkatársai, az afgán hadsereg tagjai és 70 koalíciós katona is. A polgári lakosságra leselkedő veszélyekre jó példa volt az a keddi eset, amikor Kabulban egy út mentén elrejtett pokolgép robbant egy taxi mellett, megölve két civilt és megsebesítve négy másikat.

A napokban a nemzetközi haderő egyik katonája is elesett, és meghalt hét tálib harcos is. A katona, akinek a nemzetiségét nem közölték, még hétfőn vesztette életét egy akcióban, amelyet a keleti Kunár tartományban hajtottak végre a szövetséges erők. A hét, feltehetően a tálibokhoz tartozó elesett fegyveres egy nagyobb csapat része volt, amely a délkeleti Paktika tartományban rakétagránátokkal és kézi fegyverekkel támadta meg a koalíciósok egyik járőrét. Ez utóbbiak közül egy katona sebesült meg könnyebben.

Eközben Hamid Karzai elítélte a World Vision nevű katolikus segélyszervezet két afgán munkatársának megölését. Az orvost és sofőrjét vasárnap lőtték le, amikor egy gyógyszerszállítmányt fuvaroztak Charsadából Ghorba. Karzai megvetendő tettnek nevezte a segélyszervezet munkatársainak megtámadását, mert így a - Karzai szerint "külföldi utasításra" dolgozó - merénylők az afgán nép legszegényebb rétegeit fosztották meg az egészségügyi ellátástól.

A szokatlan hevességgel fellángolt erőszak miatt Afganisztán a 2001-es invázió óta a legnehezebb időszakot éli át, miközben a NATO csapatai arra készülnek, hogy a jövő héten átveszik a déli országrész ellenőrzését.