A pápa "rendkívül sajnálja" sértő szavait

Vágólapra másolva!
A vatikáni államtitkár szombati nyilatkozata szerint XVI. Benedek " rendkívül sajnálja" a muszlim világot felháborító szavait, amelyek regensburgi beszédében hangzottak el. Az egyházfő szavait tévesen értelmezték - áll a nyilatkozatban. Korábban már számos muszlim vezető bocsánatkérésre szólította fel a pápát, pénteken pedig utcai tüntetéseket tartottak Pakisztánban, Indiában, Törökországban és Gázában, szombaton több keresztény templomot is megtámadtak. 
Vágólapra másolva!

XVI. Benedek pápa "rendkívül sajnálja, hogy regensburgi beszédének egyes passzusai úgy tűnhettek, mint amelyek sértőek a muzulmán hívők érzékenységére " - közölte szombaton Tarcisio Bertone bíboros, a Vatikán új államtitkára a szentszéki sajtószolgálat útján.

A vatikáni államtitkár nyilatkozata szerint a bántó beszédrészleteket a katolikus egyházfő "szándékaival teljesen ellentétesen értelmezték". Az egyik ilyen részlet így hangzott: "Mutasd meg nekem, mit hozott Mohamed, ami új volt, és csak olyan dolgokat látsz majd, amelyek gonoszak és embertelenek, akárcsak parancsa, hogy karddal terjesszék a vallást, melyet tanított". A pápa ezt a mondatot II. Paleologosz Mánuel bizánci uralkodó egyik könyvéből idézte, amikor a keresztény és a muszlim vallás közötti történelmi és filozófiai különbségekről, illetve az erőszak és a hit közötti kapcsolatról beszélt a regensburgi egyetemen. A pápa kétszer is jelezte, hogy idézetről van szó, majd közölte azt is, hogy az erőszak "összeegyeztethetetlen Isten és a lélek természetével".

A beszéd tiltakozások hullámát váltotta ki az iszlám világban. Számos muzulmán vezető bocsánatkérést követelt a katolikus egyházfőtől. A Vatikán már csütörtökön is igyekezett oldani a pápa szavai által keltett feszültséget egy közleménnyel: "Világos a Szentatya törekvése, hogy tiszteletet és párbeszédet gyakoroljon más vallásokkal szemben, amelyek között egyértelműen ott van az iszlám is" - írta Frederico Lombardini, a Vatikán vezető szóvivője.

Bertone szombati nyilatkozata szerint XVI. Benedek hangot adott a muszlimok hite iránti tiszteletének, és reményét fejezte ki, hogy megértik majd szavai "valódi értelmét". "A pápának a kultúrák és vallások közötti párbeszédet támogató nézetei teljességgel egyértelműek" - hangsúlyozza a nyilatkozat.

A pápa a vallás és az erőszak viszonyát akarta elemezni beszédében, "hogy annak végkövetkeztetéseként világosan és határozottan elutasítsa az erőszak vallási motivációját, bármelyik oldal is tegye azt" - jelentette ki egyebek közt a vatikáni államtitkár szombaton, hozzátéve, hogy ami II. Mánuel császár értékítéletét illeti, azt a pápának semmiképpen nem állt és nem is áll szándékában magáévá tenni, s azt kizárólag példaként használta fel ahhoz, hogy tudományos szövegkörnyezetben bonthassa ki gondolatait, miután alaposan ismertette ezt a szöveget.

A beszéd miatt felháborodott muszlim vezetők már napokkal ezelőtt bocsánatkérésre szólították fel a pápát. A pakisztáni parlament például pénteken már elfogadott egy határozatot, amelyben elítélik a pápa "méltatlan" megnyilvánulását, és arra figyelmeztetnek, hogy az könnyen gerjeszthet nézeteltérést a vallások között. Még a nyugatbarát pakisztáni elnök, Pervez Musharraf is úgy fogalmazott, hogy az iszlám és a terrorizmus párba állításával egyértelműen szembe kell helyezkedni.

Keresztény templomokat támadtak meg

Pénteken utcai tüntetések voltak Pakisztánban, Indiában, Törökországban és Gázában - számolt be róla a BBC. Náblusz városában egy anglikán és görögkeleti templomot is támadás ért szombaton, Molotov-koktélt hajítottak rájuk. A támadás állítólagos elkövetői, a magát a Monoteizmus Oroszlánjainak nevező csoport szintén a pápa beszéde miatt tiltakozott. Kora délután felfegyverzett férfiak felgyújtották a városban egy római katolikus templom
kapuját, majd az épületbe behatolva többször a levegőbe lőttek, s azután elmenekültek - számoltak be róla szemtanúk és palesztin biztonsági források.

Szintén szemtanúk szerint ugyanezek a támadók később gyújtópalackot dobtak egy negyedik nábluszi templomra, továbbá egyre a közül a kettő közül, amelyeket már hajnalban is Molotov-koktélos támadás ért. Ugyanaznap Gázában egy elhaladó gépkocsiból tüzet nyitottak egy görögkeleti templomra, ugyanarra, amelynek falához pénteken egy gránátot és kezdetleges robbanószerkezeteket hajítottak és amely a város legöregebb görögkeleti temploma. A beszámolók szerint a támadásokban senki sem sérült meg, és nagyobb károk sem keletkeztek.

A palesztinai muzulmánok és keresztények között általában békés a viszony. Helyi keresztény papok, akiket még az első két támadás után szólaltattak meg a hírügynökségek, úgy nyilatkoztak, hogy igyekeznek nem nagy jelentőséget tulajdonítani a szerintük elszigetelt esetnek. Mindazonáltal azt mondták, aggodalomra adna okot, ha folytatódnának a keresztény helyszínek elleni támadások.

Ajmán Daragmeh, a kormányon lévő Hamász iszlám radikális mozgalom parlamenti képviselője elítélte a támadásokat, és szorgalmazta, hogy a palesztin rendőrség tegyen lépéseket a
keresztény helyszínek biztonsága érdekében.

Az iraki kormány szombaton arra szólította fel az ország muzulmánjait, hogy ne támadják az ország kicsiny keresztény közösségét a bajor pápa muszlimokat feldühítő kijelentéseire
válaszul. Bagdadban azt követően tették közzé a felhívást, hogy Bászrában támadást intéztek egy templom ellen, amelynek azonban csak az ajtaját rongálták meg. A bagdadi külügyminisztérium emellett közleményben jelentette be, hogy bekérették a Vatikán legmagasabb rangú bagdadi diplomatáját, s magyarázatot kértek a pápai megnyilatkozás kapcsán

Mohamed Mahdi Aket, az egyiptomi Muszlim Testvériség vezetője korábban úgy nyilatkozott, hogy a pápa megjegyzései "nem éppen az iszlám korrekt megértését jelzik, csupán rossz és torz meggyőződések, amelyeket a Nyugat ismételget". Akef szerint a pápa "az egész iszlám világot feldühítette". Ali Bardakoglu törökországi iszlám vallási vezető a római katolikus keresztes lovagok rémtetteit emlegette, és bocsánatkérés követelt.

Jusszef al-Kardavi sejk, katari hitszónok szerint a "muszlimoknak joguk van felháborodni és megbántottnak érezni magukat a kereszténység legmagasabb rangú vezetőjének megnyilvánulása miatt". Al-Kardavi is bocsánatkérést várt XVI. Benedektől. Az 57 tagú Iszlám Konferencia Szervezete is sajnálatát fejezete ki a pápai szavak miatt, amelyek felbőszült reakciókat váltottak ki iszlám honlapokon - hírügynökségi beszámolók szerint.

MTI / [origo]