Megállíthatatlan nyalábokkal törné meg ellenségeit az USA

Vágólapra másolva!
Éles helyzetekben, például tömegoszlatásnál akarja tesztelni legmodernebb fegyvereit az amerikai hadsereg. Az úgynevezett "halált nem okozó fegyverek" lényege, hogy elviselhetetlen hang-, hő- vagy épp szaghatásokkal teszik tehetetlenné áldozatukat, miközben semmilyen fizikai sérülést nem okoznak. A hadsereg szerint az ilyen fegyverek a zálogai a jövő civileket kímélő hadviselésének, rendfenntartásnak. A jogvédők azonban attól félnek, hogy a szupertitkos körülmények között fejlesztett eszközök nevükkel ellentétben halálos veszélyt jelentenek.
Vágólapra másolva!

"Mélységes kétségeim vannak ennek a kutatásnak az etikai vonatkozásairól" - panaszkodott egy londoni főorvos, miután kiderült tavaly, hogy az amerikai hadsereg olyan fegyver kifejlesztésébe kezd, amely ugyan ölni nem képes, de akár 2 kilométeres távolságból is komoly fájdalmat okoz. A titokzatos eszközt a "halált nem okozó fegyverek" kifejlesztésére indított program keretében kezdte tesztelni a hadsereg. Az ilyen fegyverek elviselhetetlenül kellemetlen fizikai hatást keltenek, azonban alap esetben nem okoznak halált és látványos fizikai serüléseket sem.

Az amerikai hadsereg hosszú évek huzavonáját megelégelve szeptemberben úgy döntött, hogy elébe megy az ilyen fegyvereket ért bírálatoknak. Michael Wynne, a légierő parancsnoka bejelentette, hogy minden halált nem okozó fegyvert hazai környezetben tesztelnek majd először és az egyes eszközök csak akkor juthatnak ki a harcterekre, éles bevetésekre, ha tömegoszlatásoknál, illetve a börtönökben alkalmazott csoportmanipulációs helyzetekben beválnak. "Ha nem áll szándékunkban egy fegyvert itthon, honfitársaink között használni, akkor nem fogjuk használni háborús helyzetekben sem" - ígérte Wynne, aki szerint ez a módszer garancia arra, hogy a fegyvereknek tényleg semmilyen pusztító hatásuk nincs.

A halált nem okozó fegyvereknek számos fajtája létezik. Az egyik legelterjedtebb és legprimitívebb a sokkoló vagy a gázspray, vannak azonban ennél jóval trükkösebb szerkezetek is. Az egyik ilyen - terepjárókra szerelhető - fegyver mikrohullámú sugarat bocsát ki, amellyel felmelegíti a megcélzott személy bőrének nedvességét. Ez olyan érzést okoz, mintha mondjuk tűzbe tartanánk a kezünket, miközben - állítják a fejlesztők - nem eredményez semmilyen égési sérülést. Sőt, megvan az az előnye, hogy pontosan lehet célozni vele (egy mikrohullámmal akár egyetlen embert is be lehet lőni), ami segít elkerülni, hogy ugyanolyan válogatás nélkül okozzanak szenvedést, mint például a könnygáz bevetése.

Jogvédő csoportok és fegyverszakértők szerint azonban a helyzet korántsem ilyen egyszerű. A halált nem okozó fegyverek vizsgálatával foglalkozó Bradford Non-Lethal Weapons Research Project vezetője, Neil Davison szerint túl sok a titok, az ismeretlen hatás és az átláthatatlanság az ilyen fegyverek kifejlesztése körül, így érthető módon bizalmatlanok az emberek. Különös ellentmondás például, hogy számos ilyen fegyvernek létezik halálos beállítása is, de nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy mivel külsérelmi nyom nélkül dolgoznak, így könnyen felhasználhatók kínzáshoz, hiszen a sértettek semmivel nem tudják bizonyítani bántalmazásukat. Ráadásul - állítja Davison - hosszútávú fizikai és pszichológiai hatásaik felmérhetetlenek.

Az Amnesty International és a Human Rights Watch nevű jogvédő szervezetek szerint már az is aggasztó, hogy semmit nem lehet tudni róla, pontosan milyen módon készítik és tesztelik az ilyen fegyvereket. Az alaptesztek elvileg állatokon és embereken folynak, a kutatásokat és az egyes fegyverek működőképességét ellenőrző vizsgálatokat azonban titkosítják, arra hivatkozva, hogy senki illetéktelen ne férhessen hozzá a fegyverekkel kapcsolatos információkhoz, ne lehessen azokat ellenséges célra felhasználni. A jogvédők szerint azonban minden titkolózás gyanús, ha figyelembe vesszük, hogy még egy olyan, teljesen ártalmatlannak beállított fegyver is több tucat emberrel végzett már, mint az elektromos sokkoló.

A számos aggály ellenére sok helyen használnak ilyen eszközöket. Bevetettek halált nem okozó fegyvert, egészen pontosan kellemetlen hangjukkal fájdalmat okozó kürtöket Irakban tömegoszlatásra, Szomáliában kalózok ellen, New Orleans-ban, a hurrikán utáni zavargások idején. De az elv a Guardian szerint megjelent Gaspar Noe korábbi filmjében, a Visszafordíthatatlanban is, ahol - állítja Guardain a rendezőre hivatkozva - az első 20 percben végig kis erejű, de nagyon mély frekvenciájú hangot sugároztak, hogy még inkább elidegenítsék a nézőket valós környezetüktől.