Szavakkal bűvészkednek a thai puccsisták

Vágólapra másolva!
Az egyre növekvő politikai feszültséggel magyarázta a BBC-nek a múlt héten végrehajtott vértelen puccsot az országot irányító katonai tanács egyik tagja. A katonai kormányzat egyelőre hivatalban marad. Bár megválasztják a polgári miniszterelnököt, elképzelhető, hogy végül ő is katona lesz.
Vágólapra másolva!

Elkerülhetetlennek nevezte a múlt héten végrehajtott vértelen thaiföldi puccsot az ország irányítását átvevő hattagú katonai bizottság egyik tagja a BBC-nek adott interjúban. Winai Phattiyakul szerint a hatalomátvételre azért volt szükség sürgősen, mert a posztjáról elmozdított, korrupcióval vádolt multimilliomos miniszterelnök, Thaksin Shinawatra hívei és ellenzéke között egyre feszültebbé vált a viszony.

A tábornok szerint megosztott volt a hadsereg is, és a miniszterelnök azt tervezte, ellenzéke lenyomására katonai erőt vet be. Bár a puccs Thaiföldön jelentős támogatást élvez, a BBC szerint a külvilág visszalépésként ítéli meg a kialakult helyzetet. A BBC-nek nyilatkozó katonai vezető azonban állítja, sokkal inkább politikai akcióról, mint klasszikus puccsról lehet beszélni Thaiföldön.

Szonji Bunjaratgin tábornok, a puccsisták vezetője kedden bejelentette: a katonai kormányzat a polgári miniszterelnök kinevezése után is hatalmon marad, hogy megakadályozza a korábbi kabinet visszatérését. A helyzetet bonyolítja, hogy várhatóan a polgárinak nevezett miniszterelnök is - nyugállományú - katona lesz. Ennek ellenére a BBC-nek nyilatkozó tábornok azt ígérte, hogy a civil szabadságjogok korlátozása csak átmeneti lesz.

A katonai tanács eközben befejezte a felfüggesztett 1997-es alkotmány helyébe lépő új alaptörvény szövegezését is, amelyet október elején nyújtanak be az uralkodónak. A kormány megdöntését célzó katonai puccs vezetői már eddig is többször kinyilvánították az uralkodó iránti hűségüket, az alkotmányozásba való bevonása pedig szintén azt mutatja, hogy az uralkodóházzal nincs problémájuk a puccsistáknak.