Kiss Ernő sírjánál emlékeztek a vajdasági magyarok

Vágólapra másolva!
A bánáti Eleméren, Kiss Ernő honvédtábornok sírjánál emlékeztek a vajdasági magyarok pénteken az 1848-49-es szabadságharc hőseire, az aradi vértanúkra.
Vágólapra másolva!

A 12 honvédtábornok és Lázár Vilmos ezredes kivégzésének évfordulóján először gyászmisét tartottak, amelyet Huzsvár László bánsági római katolikus megyés püspök mutatott be. A gyászmise és a helybéliek emlékező műsora után Kiss Ernőnek a templom falán elhelyezett emléktáblájánál folytatódott az ünnepség.

A Délvidéken élő magyarság másoknál nehezebb, a végveszély határát súroló körülmények között állt helyt - mutatott rá Petróczi Sándor, a Határon Túli Magyarok Hivatalának megbízott vezetője. Megőrizte intézményei túlnyomó többségét, s újakkal is képes volt gyarapítani őket. Biztosította a szabad magyar sajtó megjelenését, az anyanyelvi oktatást, megvédte falvait és városait. A Magyar Köztársaság, mint anyaország, kiemelt figyelemmel kíséri a vajdasági magyarok sorsának alakulását. Elsődleges feladatának tekinti, hogy segítse boldogulásukat szülőföldjükön és Európában.

Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) alelnöke a vértanúk örökségéből az összefogás szükségességét emelte ki. Kijelentette, hogy pártja békejobbot nyújt mindenkinek, aki a nemzet és a délvidéki magyar nemzetrész érdekében szolgálni és tevékenykedni kíván. Felszólított mindenkit, hogy sorakozzon fel a VMSZ mellé, s együtt végezzék el mindazt, amit nemzeti közösségük megmaradása érdekében el kell végezni.

Fischer Pál, a Vajdasági Magyar Demokrata Közösség alelnöke azt hangsúlyozta, hogy az aradi vértanúk között a legnagyobb csoportot a délvidékiek alkották. Schweidel József zombori volt, a Temesváron született Kiss Ernő Eleméren élt, Lázár Vilmos Nagybecskereken született, a szerb határőrből lett magyar honvédtábornok, Damjanich János a dél-bánáti Strazán és a német Leiningen-Westerburg Károly is Törökbecsén lelt új otthonra.

Az ünnepi beszédek után a helyi politikai szervezetek és kulturális egyesületek, valamint Magyarország képviselői megkoszorúzták Kiss Ernőnek az általa építtetett templom alagsorában lévő sírját.