Újvidéken megemlékeztek 1956-ról

Vágólapra másolva!
Az újvidéki magyar színházban rendezett tanácskozáson emlékeztek meg szerdán az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulójáról.
Vágólapra másolva!

Az újvidéki Fórum Könyvkiadó, a Létünk folyóirat szerkesztősége és a belgrádi magyar nagykövetség által szervezett eseményen bemutatták a vajdasági magyar tudományos élet fontos műhelyének számító, negyedévenként megjelenő folyóirat 1956-tal foglalkozó tematikus számát, valamint Vladimir Popin szerb kutató 1956 - A belgrádi és a vajdasági sajtó tükrében című kötetét.

A Létünk szokatlanul vastag, 180 oldalas számának szerzői ismertették, foglalták össze a megjelenteknek a folyóiratban közölt tanulmányaikat, írásaikat. Valuch Tibor, a budapesti 56-os intézet kutatója Sorsok és pályák című tanulmányában azt tekintette át, milyen állapotban volt a magyar társadalom 1956-ban, milyen társadalmi csoportok léteztek s mik voltak a forradalomban való részvételük jellemzői. Munkatársa, Standeisky Éva a magyar íróknak és költőknek a forradalom előkészítésében játszott szerepéről emlékezett meg.

Bálint István nyugalmazott újságíró a munkástanácsok szerepét mutatta be, Kovács József, az újvidéki rádió egykori tudósítója pedig, aki a forradalom kitörése előtt két nappal érkezett Budapestre s akinek 1956. október 31-ig készített fotóival illusztrálták a folyóiratot, személyes emlékeit elevenítette fel. Ugyanezt tette Takács Ilona, a Magyar Szó című vajdasági napilap egykori lektora is, aki budapesti bölcsészhallgatóként élte át a forradalmat.

Palatinus Aranka muzslyai helytörténeti kutató a Jugoszláviába menekült 20 ezer magyar egy töredéke, a Nagybecskerek mellett, Écskán működött befogadótáborba került 500 ember sorsának alakulását vizsgálta, az ott - többségében helybéliekkel vagy a környéken élőkkel - kötött mintegy 60 házasságot dokumentálta kutatásával. Markovics-Majtényi András, az újvidéki rádió nyugalmazott igazgatója arról szólt, milyen szerepe volt a magyarországitól élesen elütő, abban tiltottnak számító híreket is folyamatosan közlő újvidéki rádiónak a magyarországi közhangulat formálásában. Vicsek Károly filmrendező pedig - a nemrég elkészült, Értünk haltak meg című dokumentumfilmjében megszólaló szerb írókat idézve - azt mutatta be, milyen óriási hatással voltak a magyarországi események a jeles szerb írókra, Dobrica Cosictól Veljko Petrovicon át Ivan Ivanjiig.