Elfeledett nyavalyáktól szenved 1 milliárd ember

Vágólapra másolva!
Egzotikus trópusi betegségek ellen hirdet küzdelmet az Egészségügyi Világszervezet. A WHO szerint jelenleg több mint 1 milliárd ember szenved olyan betegségekben, mint az elefantiázis vagy az álomkór. Sok fertőzött egész életében küzd valamilyen betegséggel, amely lassan nyomorítja meg.
Vágólapra másolva!

Minden hatodik ember szenved valamilyen elhanyagolt trópusi betegségtől - írja az Egészségügyi Világszervezet. A WHO szerint ezen betegségek közé tartozik többek között a Buruli fekély, a kolera, egy guineai férgektől származó megbetegedés, a borsókakór, a fekete láz, a végtagok felfújódását okozó elefantiázis, egy vízi csigák által terjesztett bélfertőzés és az álomkór.

A WHO szerint a legaggasztóbb, hogy ezen betegségek többsége főleg a szegény társadalmi rétegeket érinti, akiknek egyébként is kevesebb az esélyük az egészséges életre. A világszervezet szerint nem ritka, hogy a trópusi tájakon egyesek egész életükön át egy vagy több ilyen betegséggel küszködnek, és folyamatosan rokkanak vagy őrülnek bele a kórokozók egészségkárosító szövődményeibe.

Mivel a fenti betegségek jelentős része látványos és taszító külső jegyekkel párosul, ezért a betegeknek sokszor szembe kell nézniük a társadalmi kirekesztettséggel is. Pedig a WHO szerint a fertőzések többségét olcsón beszerezhető gyógyszerekkel lehetne gyógyítani. De a drágán kezelhető fertőzések esetében is hatékony lehetne a megelőzés, ha megfelelően összehangolt módon jutnának el az információk és gyógyszerek az érintettekhez.

A WHO példaként említi, hogy a lepra ellen indított kampány során több gyógyszer kombinált bevetésével próbálták visszaszorítani a kórt, és 20 év alatt 14 millióról 1 millióra sikerült csökkenteni a leprások számát világszerte. A WHO ezért programot indít a többi hasonló, elhanyagolt trópusi betegség leküzdésére is.