Utcai leszámolásoktól retteg Nápoly

Vágólapra másolva!
Vérfürdőhöz vezetett a nyári olasz amnesztia - állítják az olasz kormány kritikusai. Nápolyban és környékén az elmúlt 10 napban 12 gyilkosságot követtek el, ráadásul a leszámolásokban több olyan ember is érintett elkövetőként vagy áldozatként, aki nyáron szabadult. A kormány szerint nincs összefüggés a gyilkosságok és az amnesztia között, a kritikusok szerint azonban a szabadon bocsátások átrendezték a bűnszervezetek erőviszonyait, ami leszámolásokhoz vezetett.
Vágólapra másolva!

Egyre szaporodnak a nápolyi és Nápoly környéki bandák közti leszámolások. Nápolyban 10 nap alatt 12 embert öltek meg, több gyilkosságot a zsúfolt utcákon követtek el. Romano Prodi miniszterelnök a helyzet súlyossága miatt a városba utazott.

A vérfürdő nyomán egyre több támadás éri a kormányt. Többen felvetették, hogy a gyilkosságsorozat valójában bandaháború, amit a kormány által nyáron elrendelt amnesztia serkentett. A vádakat támasztja alá, hogy a gyilkosságokban 9 olyan ember érintett elkövetőként vagy áldozatként, aki júliusban szabadult.

Giuliano Amato belügyminiszter igéretet tett arra, hogy 1000 fővel növelik a városban és környékén állomásozó rendőrök számát. Az olasz kormányfő megpendítette azt is, hogy a rend helyreállítása érdekében bevethetik a katonaságot.

Az olasz kormány azért rendelte el az amnesztiát júliusban, hogy megelőzze a börtönök túlnépesedését. A kérdés súlyát mutatja, hogy az olasz parlament 16 évi vita után döntött az amnesztiáról, amely kisebb súlyú bűncselekmények elkövetőire (korrupt hivatalnokokra, csalókra) vonatkozott.

Bár az amnesztiából kizárták a maffiatagokat, a szabadon bocsátások után mégis növekedett a feszültség az olasz bűnbandák között, az amnesztia ugyanis átrendezte az erőviszonyokat. Az elkövetési módszerek, a szekértők szerint tipikusan a nápolyi maffiára, a Camorrára vallanak. De a kritikusok véleményét támasztja alá az is, hogy történt olyan gyilkosság, amelynek áldozatát azért ölték meg, mert megpróbált kiugrani a maffiából. Prodi szerint nincs statisztikai összefüggés a gyilkosságok és a kegyelem között.