Ellenzik az iraki csapatküldést a demokraták

Vágólapra másolva!
Harry Reid, az amerikai szenátus demokrata párti többségének vezetője vasárnapra virradóra megerősítette: pártja ellenzi újabb haderők Irakba küldését.
Vágólapra másolva!

Reid, aki pártja heti rádióműsorában nyilatkozott, úgy vélekedett, hogy az újabb katonák Irakba vezénylése helyett George Bush elnöknek meg kellene értetnie az iraki kormánnyal: itt az idő, hogy kezükbe vegyék saját jövőjüket. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az elnök 4-6 hónapon belül bejelenti az amerikai haderők fokozatos kivonását a közép-keleti országból.

A szenátor hangsúlyozta, hogy az új kongresszusi többségnek legfőbb feladata "együtt dolgozni Bush elnökkel a nagyon nehéz iraki háború befejezésén".

Reid szerint Irak "polgárháború prédájává vált", és ezért az amerikai csapatoknak küldendő erősítést "súlyos hibának" tekintené. Ugyanakkor nem utalt arra, hogy a demokraták kongresszusi többségüket arra használnák fel, hogy megakadályozzák az újabb csapatküldés pénzügyi fedezetének megszavazását.

Clark: 500 ezer katona kellene

Eközben egy volt demokrata elnökjelölt szerint nem lehet elég amerikai katonai egységet küldeni Irakba, és késő is lenne, csupán tovább mérgezné a helyzetet az országban a koalíciós erők számára - így vélekedett Wesley Clark amerikai tábornok a The Independent On Sunday című vasárnapi lapban megjelent írásában.

Clark, aki 1997 és 2000 között a Koszovóba vezényelt NATO-csapatok parancsnoka is volt, emlékeztetett arra, hogy a tartományban 40 ezer katona jutott a kétmilliós lakosságra, ennek fényében Irakban legalább 500 ezerre lenne szükség, éppen ezért az egységek 20 ezer fővel való növelése nem érne semmit.