Tüntetési tilalommal ünneplik Mugabe születésnapját

Vágólapra másolva!
Három hónapra betiltott minden politikai nagygyűlést és tüntetést Hararéban a zimbabwei rendőrség. Ezt a 27 éve hatalmon lévő Robert Mugabe zimbabwei elnök 83. születésnapján jelentették be, aki a hétvégén hatalmas ünnepséget rendez magának.
Vágólapra másolva!

A zimbabwei rendőrség bejelentése értelmében három hónapig nem lehet politikai nagygyűlést és tüntetést tartani a fővárosban, Hararéban, miután az ellenzék vasárnapi tüntetését vízágyúkkal és könnygázzal feloszlatta a rendőrség a "pokoli zűrzavar és rablások" megakadályozása érdekében. A tüntetők válaszul köveket dobáltak, több mint 120 tüntetőt letartóztattak - írja az Economist. A hararei legfelsőbb bíróság korábban engedélyezte a nagygyűlést.

A zimbabwei ellenzék a rendkívüli állapot bevezetésével egyenértékűnek nevezte a döntést, amely szerintük azt jelzi, hogy a kormány pánikba esett - jelentette a BBC. Az ellenzéki Demokratikus Változásért Mozgalom (MDC) attól tart, hogy Robert Mugabe zimbabwei elnök meg akarja hosszabbítani mandátumát. Mugabe elvileg 2008 márciusában távozna, de új javaslata értelmében a választásokat két évvel elhalasztanák.

Happy birthday, Mr. President

A Herald kormánypárti napilap, amely szerdai számában 16 oldalas fotómelléklettel köszöntötte a 27 éve hatalmon lévő elnököt 83. születésnapja alkalmából, úgy vélte, hogy az ellenzéki MDC "erőszakorgiával és több milliárd dollárnyi kár okozásával fenyegetett". Az ellenzék szerint azonban a kormány pánikba esett, és nem akarja, hogy megzavarják Mugabe hétvégi, közel 12 millió forintnyi összköltségű születésnapi partiját.

A Times szerint a világ legidősebb államfőjének buliját a közalkalmazottak fedezik, akiknek fizetéséből már hónapok óta vonják le az emiatt kivetett adót. Az ünneplésen részt vesz a Február 21. Mozgalom nevű gyerekszervezet is, amelyet kizárólag az elnök méltó ünneplésének céljából hoztak létre.

Nincs üresedés

Robert Mugabe a születésnapja alkalmából adott egyórás tévéinterjúban bírálta azokat a kollégáit, akik utódlásáról vitatkoznak. "Lát üresedést? Az ajtó zárva!" - mondta Mugabe, hozzátéve, hogy egy nap majd távozik, de nem most. "Az emberek beszélhetnek az utódlásomról, de nem azért, hogy eltávolítsanak a helyemről" - tette hozzá.

A zimbabwei gazdaság helyzetéről szólva tagadta, hogy válság van, de azt elismerte, hogy csökkent az életszínvonal. A múlt héten az infláció elérte az 1600 százalékot, amely jelenleg a világon a legmagasabb. Az Economist szerint ritkán lehet olyan alapvető élelmiszerekhez jutni, mint a tej vagy a cukor. Az ország 15 millió lakosából 3 millióan menekültek el az utóbbi években.

A Zimbabwe elleni szankciókat két napja hosszabbította meg az Európai Unió, de a nyugati országok többsége Mugabe ignorálásánál több cselekvést nem tart célravezetőnek. Az Egyesült Államok a "zsarnokság bástyájának" nevezte az országot. Az afrikai országok hallgatólagosan támogatják, így tudósítók szerint az egyetlen esély a változásra a zimbabweiek kezében van. Az eltávolítására irányuló törekvéseket Mugabe azonban eddig mindig sikeresen leszerelte.