Készen áll az ítéletnapra?

Vágólapra másolva!
Egy sarkkörön túl emelkedő hegybe vájják a világ legbiztonságosabbnak tartott génbankját, ahol az összes létező gabonafajta magvait összegyűjtik. Ha katasztrófa sújtja a Földet, a tervek szerint innen bármelyik faj pótolható lesz, hiszen a bunker az örökkévalóságnak épül. Az atombiztosnak tartott építmény elődei azonban korántsem jártak be ilyen sikeres életutat, az egyik legendás föld alatti város ma üresen kong, igaz, itt van a világ legbiztonságosabb kocsmája. Egy amerikai cég szerint pedig egyébként is lejárt a betonszarkofágok ideje. Elkészült a hatszemélyes, hordozható bunker, ami mindent kibír.
Vágólapra másolva!

Hárommillió mag. A feltételezések szerint egy ekkora gyűjtemény elég, hogy a világon ismert összes ehető gabonafajtát felölelje. Ekkora készletet helyeznek el abban a föld alatti bunkerben is, amelyet azért épített a norvég kormány, hogy ha beköszönt az apokalipszis, akkor is legyen egy biztos hely, ahol az újrakezdéshez nélkülözhetetlen értékes magvak megtalálhatók.

A Svalbard Globális Vetőmagtároló terveit februárban leplezték le. Az építményt egy az északi sarkkörön túl fekvő szigeten emelkedő hegy gyomrába vájják majd. Az építmény védelmet nyújt mindenféle esetleges katasztrófa ellen, atombiztos, kiküszöböli a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait, és még aszteroidák becsapódása sem tud kárt tenni benne - írja a BBC. A bunker építése márciusban kezdődött meg, és a tervek szerint 2008-ra fejeződik be.

Az építmény terveit nem hóbortos ötletelés szülte, sőt, tulajdonképpen már volt is olyan eset, amikor szükség lett volna rá. A gabonafajták sokféleségének megőrzéséért dolgozó Global Corp Diversity Trust által összeállított gyűjtemény ugyanis nem csak a jövőbeni esetleges katasztrófáktól véd. A Fülöp-szigeteken szeptemberben pusztító tájfun például megsemmisítette szinte a teljes helyi magbankot. Hasonló esetekben a Spitzbergákon épülő bank ki tudja segíteni az egyes országokat.

A gyűjtemény magvait a bunkerben -18 Celsius-fokon tartják majd. Ilyen hőmérsékleten a borsó például csak 20-30 évig őrzi meg csírázóképességét, a napraforgó és a búza viszont akár száz évig vagy még tovább is termőképes marad.

A magbunker a tervek szerint lényegében önműködő lesz. A megfelelő hőmérsékletet biztosítja a környezet, az előtanulmányok szerint még drasztikus felmelegedés esetén is. Az elképzelés az, hogy évente egyszer egy szakember odautazik, hogy ellenőrízze a magvak állapotát, teljes munkaidőben azonban senki nem fog dolgozni a gyűjteménnyel. "Ha emelsz egy építményt a legrosszabb helyzetekre, akkor nem nagyon függhetsz az emberi tényezőtől" - mondta a program egyik illetékese.