Gül visszalép a török elnökjelöltségtől

Vágólapra másolva!
Ismét nem vett részt elég képviselő a törökországi szavazáson ahhoz, hogy új államfőt választhassanak. Emiatt az egyetlen jelölt, a kormánypárti Abdullah Gül bejelentette, hogy visszalép.
Vágólapra másolva!

Abdullah Gül török külügyminiszter vasárnap bejelentette, hogy visszalép az államfőjelöltségtől, miután pártjának, az iszlám gyökerű, kormányzó Igazság és Fejlődés Pártnak (AKP) az aznapi parlamenti szavazáson sem sikerült biztosítania az elnökválasztáshoz szükséges létszámot. Gül volt az egyetlen jelölt a posztra.

"A szavazás ezen újabb kudarca után jelöltségem már tárgytalan" - mondta Gül újságíróknak a parlament épületében. A szavazáson az 550 képviselőből 367-nek kellett volna részt vennie ahhoz, hogy a törvényhozás szavazóképes legyen. Gül múlt pénteken tíz szavazat híján nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget: 367 helyett, 357 képviselő szavazott rá. A szavazást akkor is érvénytelennek nyilvánították, mert a képviselők kétharmada nem volt jelen. Az ellenzéki képviselők egyik alkalommal sem jelentek meg, bojkottot hirdettek meg.

Törökországban különösen feszült légkörben folyik az elnökválasztás. A köztársasági elnököt a világi állam legfőbb letéteményesének tartják, éppen ezért az iszlám AKP jelöltjétől sokan - főként a hadsereg - a világi berendezkedést féltik. A hadsereg vezetése korábban többször is figyelmeztetett, hogy nem látnának szívesen iszlám beállítottságú elnököt. Az utóbbi hetekben hatalmas tüntetéseket szerveztek a vallásos politikusok ellen. Tiltakoztak Recep Tayyip Erdogan kormányfő ellen, aki végül nem is indult a posztért, de demonstráltak Gül ellen is, akit pedig Erdogannál elfogadhatóbbnak tartottak.

A második fordulót május 9-én tartják. Ha az sem vezet eredményre, május 12-én illetve 15-én folytatódik a szavazás. A harmadik fordulótól már elegendő az egyszerű többség megszerzése is. Erdogan korábban amellett érvelt, hogy az államfőt a jövőben közvetlenül a nép válassza meg, ehhez azonban alkotmánymódosításra lenne szükség.

[origo] / MTI