Kína kedvéért hagyta cserben a dalai lámát a belga kormány

Vágólapra másolva!
Kellemetlen helyzetbe került a belga kormány a dalai láma tervezett brüsszeli útja miatt. Tibet száműzetésben élő vallási vezetője egy konferencián vett volna részt, de a kínai diplomácia jelezte: a dalai láma brüsszeli szereplése problémákat okozhat a Kínába készülő, gazdasági együttműködésről tárgyaló belga küldöttség útja kapcsán. A belga kormány továbbította a tibeti vallási vezetőnek a kifogást, aki engedett a nyomásnak, és lemondta az útját. A belga ellenzék háborog, és azzal vádolja a kormányt, hogy nem állt ki a dalai láma mellett.
Vágólapra másolva!

Kínai nyomásra a dalai láma kénytelen volt lemondani tervezett brüsszeli útját. A belga külügyminiszter, Karel De Gucht szerint a száműzetésben élő tibeti vallási vezető a kínai tiltakozás hatására saját maga döntött az út törléséről. Az ellenzéki zöldek viszont felháborodottan nyilatkoztak arról, hogy a belga kormány semmit sem tett a pekingi nyomás kivédésére, azaz felelősség terheli.

A dalai láma egy Tibettel foglalkozó konferencián vett volna részt pénteken Brüsszelben. Peking emiatt tiltakozott, s gyakorlatilag megzsarolta a belga kormányzatot. Arra utalt, hogy a buddhista vezető fogadása nehezen egyeztethető össze azzal a látogatással, amelyet a trónörökös Fülöp herceg vezetésével a jövő hónapban tesz Kínában egy népes belga gazdasági küldöttség.

Belgium komoly gazdasági együttműködést remél az úttól, így - De Gucht szerint - "továbbította a kínai ellenvetéseket a dalai lámának". A külügyminiszter azt állította, ők a vallási vezetőre bízták a döntést, aki végül saját maga határozott úgy, hogy nem jön el a rendezvényre. A La Libre Belgique című belga lap azt írja, a dalai láma egy üzenetben úgy fogalmazott: megérti a belga kormányt, amely hozzá hasonlóan nehéz helyzetbe került a kínaiak által gyakorolt nyomás miatt.

A száműzetésben élő tibeti vallási vezető nem először kerül hasonló helyzetbe, hiszen már 2005-ben is kénytelen volt lemondani egy belgiumi utat: akkor II. Albert belga uralkodó látogatott Kínába, a brüsszeli vezetés nem akarta megzavarni az előkészületeket a dalai láma fogadásával.

A belga kormánykoalíció egyik vezető politikusa, Anne-Marie Lizin, a szenátus elnöke szerdán nyilatkozatban fejezte ki sajnálkozását az elmaradt látogatás miatt. Az ellenzéki zöldek ennél jóval élesebben fogalmaztak: a belga kormány ismét csak "politikai-gazdasági opportunizmusáról" tett tanúbizonyságot azzal, hogy "mindent megtett a dalai láma útjának lemondása érdekében" - állították. Az ellenzéki nyilatkozat szerint a kormánykoalíció politikusainak az bezzeg nem okozott semmi gondot, amikor Kadhafi líbiai vezetőt és beduin sátrát fogadták Brüsszelben.