Oxfam: Ötmillió élet az ára a G8 szószegésének

Vágólapra másolva!
Nem tartották be 2005-ös ígéretüket a világ vezető ipari hatalmai, több tízmilliárd dollárral kevesebbet költöttek segélyezésre tavaly, mint amennyit vállaltak - állítja az Oxfam. Pedig a segélyeket fel lehetne használni például egyes betegségek megelőzésére. Ennek hiánya miatt jelenleg 50 ezer ember hal meg naponta.
Vágólapra másolva!

Ötmillió ember - főleg gyerekek - életébe kerülhet, ha a világ legfejlettebb ipari hatalmait és Oroszországot tömörítő szervezet, a G8-ak jelenlegi segélyezési politikájukat folytatják - állítja a szegénység ellen küzdő brit szervezet, az Oxfam. Legújabb tanulmányában az Oxfam azt írja: ha a G8-országok jelenlegi segélyezési politikájukat folytatják, akkor nem fogják tudni tartani azt a korábbi ígéretket, hogy 2010-re 30 milliárd dollárral növelik a szegények támogatására fordított pénzeket.

A G8-tagországok 2005-ös gleneaglesi csúcstalálkozójukon tűzték ki célul, hogy öt éven belül 50 milliárd dollárra növelik segélyeik mértékét. Az Oxfam szerint azonban Olaszország 8,1 milliárddal, Franciaország 7,6 milliárddal, Németország pedig 7 milliárddal kevesebbet ad, mint amennyit ígért.

"Nagyon súlyos hiba, amiért nők, gyerekek és férfiak millió fizethetnek életükkel" - fogalmazott a tanulmány közzététele kapcsán Max Lawson, az Oxfam tanácsadója. Lawson szerint a G8 ígéretei főleg azokat érinthetik, akik az elmaradt segélyek miatt alapvető dolgokhoz nem jutnak hozzá: naponta 50 ezren halnak meg például megelőzhető betegségekben.

Az ígéretek ellenére az OECD kimutatásai szerint 2006-ban először csökkent a segélyekre fordított összegek mértéke 1997 óta. Főleg az olasz, az amerikai, a japán és a kanadai segélypénzek összege csökkent meredeken. A világszerte segélyezésre fordított 103 milliárd dollár a világ összes országa által elköltött katonai kiadások alig 10 százaléka, és mindössze 25 százaléka annak az összegnek, amit az amerikai kormány az iraki beavatkozásra költött el.

A G8 következő csúcstalálkozóját június elején tartják Németországban. Lawson szerint "a G8-nak bizonyítania kell, hogy nem üres retorika az ígérgetés és közölniük kell, mikor és hogyan növelik segélyeik mértékét. Semmi kifogásuk nem lehet - a tétlenség ára túl nagy."