Marad az EU-misszió a rafahi határátkelőnél

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió egy évvel meghosszabbítja az Egyiptom és a Gázai övezet közötti, a palesztinok számára létfontosságú rafahi határátkelőhelynél lévő ellenőrző misszióját - erről született döntés hétfőn Brüsszelben.
Vágólapra másolva!

A határátkelőnél 90 EU-ellenőr teljesít szolgálatot. Izrael - amely úgy véli, hogy sok esetben itt jutnak be az illegális fegyverszállítmányok, valamint a szélsőséges csoportokhoz tartozó személyek a palesztin területekre - szerette volna, ha az EU-ellenőrök a jövőben a korábbinál nagyobb hatáskörhöz jutnak s hatékonyabban tudnak beavatkozni a különböző illegális akciók megakadályozására. Egy EU-illetékes viszont azt közölte, hogy a mandátum a régi marad, azaz a határ őrizetéért továbbra is a palesztinok a felelősek. "Nekünk azt kell biztosítanunk, hogy a palesztin rendőrség a palesztin-izraeli megállapodásoknak megfelelően végezze munkáját" - mondta az illető.

Az EU az ellenőrök mellett különböző technikai felszerelésekkel segíti a határellenőrzést: átvilágító berendezéseket, fémdetektorokat, kommunikációs rendszereket telepített a helyszínre.

Eközben Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Brüsszelből a Közel-Keletre indult: váratlanul megszervezett útjának első állomása Izrael, ahol Cipi Livni külügyminiszterrel folytat megbeszélést, de ellátogat Libanonba, Egyiptomba, a palesztin területekre, s - visszatérve Izraelbe - találkozik Ehud Olmert miniszterelnökkel is. Elindulása előtt újságíróknak azt mondta, azért megy a térségbe, hogy az erőszakos akciók beszüntetésére szólítson fel.

A közel-keleti térségben ugyanis az elmúlt napokban hirtelen megsokasodtak a feszültségforrások: a különböző palesztin frakciók egymás ellen küzdenek, miközben a Gázai övezetből kilőtt rakéták izraeli területeket vesznek célba. Erre válaszul a zsidó állam hadereje a Gázai övezetet támadta (ezekben az akciókban a múlt szerda óta 36 ember veszítette életét), s az elmúlt napokban Libanonban is összecsapások kezdődtek a kormánycsapatok és az iszlám milíciák tagjai között.