Az ETA felmondta a tűzszünetet

Vágólapra másolva!
Az ETA baszk szeparatista szervezet szerdától semmisnek tekinti a 15 hónapja kötött tűzszünetet. A keddi bejelentés veszélyezteti a Baszkföld függetlenségéért folyó négy évtizedes erőszakos konfliktus békés lezárását. A választásokra készülő José Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnök számára ez rossz hír: eddig az északír békefolyamathoz hasonló megállapodásban reménykedett.
Vágólapra másolva!

Ismét a spanyol ipar és a turisták által kedvelt üdülőhelyek lehetnek az ETA baszk szeparatista szervezet célpontjai, miután kedden felmondták a 15 hónapja bejelentett tűzszünetet. Decemberben egy ETA-robbantás ugyanakkor két ember halálát okozta a madridi repülőtéren, de a szakadárok a hatóságokat hibáztatták, amiért figyelmeztetésük ellenére nem ürítették ki teljesen a parkolót.

Az ETA José Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnököt okolta döntésükért, amiért a kormányfő - az ETA szerint - jogfosztottá tette a baszkokat. A baszk tartományt kormányzó mérsékeltebb Baszk Nacionalista Pártot (PNV) pedig árulónak minősítették. A baszk kormány hátborzongató tréfának nevezte az ETA nyilatkozatát. "Kinek a nevében cselekszik az ETA? Mert a baszk nép nevében biztosan nem!" - mondta Miren Azkarate szóvivő.

Óvatos robbantások

Az elmúlt hónapokban az ETA igyekezett demonstrálni, hogy kész a terrorkampány felújítására. Videofelvételeken álarcot viselő tagjait bombakészítés közben mutatták. A tűzszünet alatt 350 fegyvert loptak el egy francia gyárból, és a spanyol rendőrség robbanószert talált egy baszkföldi rejtekhelyen.

Az előző tűzszünet felmondásakor, 1999-ben ketten meghaltak és több mint 50-en megsérültek az ETA nyári, valenciai robbantássorozatában. Ugyanakkor a szélsőséges csoport általában igyekszik elkerülni, hogy merényletei sok áldozatot követeljenek a turisták körében, mert ezzel elveszíthetik támogatottságukat a francia-spanyol határ két oldalán élő baszkok körében.

Zapatero kudarca

A tűzszünet felmondása Zapatero kormányfőnek jelent komoly politikai csapást, kilenc hónappal a választások előtt - írja a Times. A szocialista vezető nagyon reménykedett abban, hogy sikerül elérnie a tartós békét az ETA-val, de Zapatero a harmadik spanyol miniszterelnök, akinek a jelek szerint beletörik ebbe a bicskája.

Zapatero mindenesetre azt mondta, eltökélt a békefolyamat megteremtésében. Ehhez a június végén távozó Tony Blair brit kormányfő támogatását is élvezi. Blair miniszterelnöksége egyik legnagyobb eredményének pedig épp az északír békemegállapodást tartják többen.