Előbújt az egyik vatikáni áruló

Vágólapra másolva!
A bennfentes vatikáni dolgozó azt állítja, társaival a pápa érdekében cselekszenek, hogy felszínre kerüljön az utóbbi évek szennyese. A magát árulónak nevező dolgozó szerint a kiszivárogtatás hátterében anyagi érdekek és az olasz bíborosok harca áll.
Vágólapra másolva!

A kiszivárogtatásokra reagáló hivatalos szentszéki nyilatkozatok helyett egy nevét elhallgató vatikáni dolgozó számolt be az olasz sajtónak a pénteken letartóztatott pápai inas, Paolo Gabriele megbízóiról, hangoztatva, hogy a komornyik parancsnak engedelmeskedett. "Bevallom: én vagyok az egyik áruló, a pápa védelmében tesszük, az egyház szennyesének feltárására" - nyilatkozta a La Repubblica és a La Stampa napilapnak egy nevét elhallgató vatikáni dolgozó.

A Vatikánból kijuttatott dokumentumok hátteréről részletesen beszámoló személy szerint Paolo Gabriele ártatlan, mert "a komornyik nem tett mást, mint kérésre leveleket továbbított". A Vatileaks néven ismertté vált botrány szálait egy csoport mozgatja: "bíborosok, monsignorék, kishalak, egyháziak és laikusok. A szentszéki államtitkárság tudja, de nem ismerheti el, ehelyett a komornyikot tartóztatta le" - mondta a vatikáni dolgozó.

"Többen vagyunk, és a pápa érdekében cselekszünk, hogy felszínre kerüljön az utóbbi évek szennyese" - mondta a bennfentes. Hozzátette, hogy "közöttük vannak olyanok, akik a túl nagy hatalmú Tarcisio Bertone szentszéki államtitkár ellenzői, olyanok, akik XVI. Benedeket túl gyengének tartják, olyanok, akik elérkezettnek látják az időt az előrelépésre. Ez mindenki háborúja mindenki ellen, de már senki sem tudja, ki ki ellen harcol....".

Bíborosok harca

A névtelenül nyilatkozó bennfentes nem tagadta, hogy a háttérben anyagi érdekek állnak. Azt mondta, a feszültség 2009-ben kezdődött, amikor a pápa megbízásából Carlo Maria Vigano bíboros belső ellenőrzést végzett,és korrupciós ügyekre derült fény. A Bertonéval való szembeszegülés helyett a pápa Viganót távolította el, de ötfős csapatot nevezett ki - négy férfit és egy nőt - a saját pozíciója védelmében. A "kiszivárogtatott dokumentumok ennek a küzdelemnek az eszközei".

Hangsúlyozta, hogy a pápai állam föld alatti folyosóin a CIA-nál is fejlettebb biztonsági és titkosszolgálati rendszer működik, amelyet egy 35 éves hacker irányít, de a dokumentumokat kézben vitték ki a Vatikán kapuin és adták át az olasz sajtónak.

A Corriere della Sera úgy tudja, egy olasz bíboros mozgatja a vatikáni szálakat, és az egész ügy "olasz bíborosok közötti harc". A La Repubblicának nyilatkozó Hans Küng német teológus szerint szoros kapcsolat létezik a Vatileaks, az IOR vatikáni bank elnöke, Ettore Gotti Tedeschi eltávolítása és a Vatikánnal ellentétes lefebvriánusok között. Küng úgy fogalmazott, a vatikáni udvar visszatért a középkorba, és a pápa képtelen irányítani.

Az Il Messaggeróban Rocco Buttiglione katolikus filozófus, olasz politikus azt mondta, a szálakat a Vatikánon kívülről, az olasz politikából is mozgatják.

A bizalmas vatikáni dokumentumokat elsőként közlő Gianluigi Nuzzo újságíró az olasz televíziónak azt állította, hogy II. János Pál halálát követően, 2006-tól szivárogtak ki a titkos információk. "Egy Vatikánon belüli csoportról van szó, a célpont nem a pápa, hanem munkatársai" - mondta Nuzzo.

A Vatikánban uralkodó belső feszültség hátteréről itt olvashat bővebben.