Eltűnt maláj gép: szeptembertől újra kutatnak

Maláj gép, eltűnt repülőgép, egy ausztrál tengerész figyeli a vizet a roncsok után kutatva
This handout photo taken on March 28, 2014 and released on March 31 shows Able Seaman Marine Technician Matthew Oxley (L) keeping watch onboard the HMAS Success while the ship is deployed in search of missing Malaysia Airlines flight MH370 in the Indian Ocean. No time limit will be imposed on the search for MH370 because the world deserves to know what happened, Australian Prime Minister Tony Abbott said on March 31, as a ship equipped to locate the plane's "black box" prepared to set sail. AFP PHOTO / AUSTRALIAN DEFENCE / ABIS JULIANNE CROPLEY ----EDITORS NOTE ----RESTRICTED TO EDITORIAL USE MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / AUSTRALIAN DEFENCE / ABIS JULIANNE CROPLEY" NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Vágólapra másolva!
Szeptemberben újrakezdik a kutatást a márciusban eltűnt malajziai utasszállító repülőgép után. Ennek tervéről tanácskoztak csütörtökön Canberrában ausztráliai, malajziai és kínai kormánytagok óvatos derűlátással.
Vágólapra másolva!

Warren Truss ausztrál miniszterelnök-helyettes közölte, hogy sikerült valamelyest pontosítani a keresési területet egy műholdas telefonhívás elemzése révén. A hívást a repülőről kezdeményezték, ám sikertelenül.

Az elemzés alapján „a gép kicsit hamarabb fordulhatott délnek, mint azt korábban gondoltuk” – mondta Truss. Arra nem tért ki, hogy miként jutottak az elemzők erre a következtetésre. Hozzátette viszont, hogy a kutatási terület egésze változatlan maradt, ebből viszont az következik, hogy nagy fordulatot nem hozott a meddő telefonhívás elemzése.

A szeptemberben újrakezdődő kutatás 60 ezer négyzetkilométernyi területet céloz meg. Három hajó fogja víz alatti felderítésre alkalmas berendezésekkel pásztázni az Indiai-óceán fenekét. A területen a vízmélység sok helyütt megközelíti az 5 kilométert. A kutatás egy évig is eltarthat, költsége 52 millió ausztrál dollár (több mint 11 milliárd forint). Ez minden idők eddigi legdrágább kutatása.

Malajzia közlekedési minisztere - aki szintén részt vett a canberrai megbeszélésen - csütörtökön bejelentette, hogy országa magára vállalja a költségek egy részét, mintegy 3 milliárd forintnyi összeget.

Szándékos katasztrófa

Mint arról korábban beszámoltunk egy roncskutató azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy a régóta mentális problémákkal küszködő Zaharie Ahmad Shah szándékosan okozta a maláj légitársaság MH-370-es járatának katasztrófáját.

Ewan Wilson könyvet írt a katasztrófáról, ebben minden lehetséges forgatókönyvet számításba vesz. Szerinte a pilóta 40 perc repülés után kikapcsolt minden helymeghatározó műszert, majd csökkentette az utastér nyomását, így az utasok egyszerűen megfulladtak.