Vágólapra másolva!
A kiéleződő kelet-ukrajnai helyzetre hivatkozva Ewa Kopacz miniszterelnök szerdán arra kérte Andrzej Duda államfőt, hívja össze az új Nemzetbiztonsági Tanácsot.
Vágólapra másolva!

Duda egy esti interjúban az RBN összehívását illetően elmondta, akkor hívja össze a tanácsot, amikor szükségesnek találja, egyelőre a biztonságpolitikai ügyekben érdemi egyeztetést folytat a külügyi, valamint a nemzetvédelmi tárcával. Kopacz szerda reggeli felhívását az államfő úgy kommentálta: "a kormányfő választási kampányt folytat, magam pedig Lengyelország ügyeit viszem".

Bővítene a normandiai négyeken

Kopacz azt követően kérte az új RBN megalakítását és összehívását, hogy az államfő hétfőn kilátásba helyezte: pénteki berlini látogatásakor az ukrajnai béketárgyalások formátumának bővítését szeretné javasolni. Szerinte ugyanis ezeken - az úgynevezett normandiai négyeken, vagyis Németországon, Franciaországon, Oroszországon és Ukrajnán kívül - az Egyesült Államok "is részt vehetne mint olyan világhatalom, amellyel Oroszországnak számolnia kell, továbbá Ukrajna szomszédai is, amelyeket közvetlenül érint mindaz, ami ott zajlik".

A vészhelyzet súlyosabbá válhat

A kormányzó Polgári Platform (PO) politikusai szerint Duda nem egyeztette nyilatkozatát a külügyi tárcával, Kopacz úgy látja: a kijelentés arra vall, hogy az államfő "elhatárolódik a kormánytól, amellyel nem akar párbeszédet folytatni". A kormányfő úgy értékelte, az utóbbi időben "nagyon rossz dolgok történnek" Ukrajna keleti részén.

Sajtóértesülésekre hivatkozva elmondta: "a vészhelyzet súlyosabbá válhat", mivel "az oroszok arra készülnek, hogy pontonhidakat létesítsenek".

Kopacz ezzel vélhetően arra utalt, hogy a lengyel médiaértesülések szerint az orosz hadsereg öt hidat állított fel a Szeverszkij Donyec folyón, ami arra vallhat, hogy az átcsoportosuló katonai erők újabb támadásra készülnek.

Pártpolitika nélkül

A PO politikusaként miniszterelnökké választott Kopacz, aki az új összetételű RBN felállítására szólította fel az ellenzéki jelöltként megválasztott Dudát, annak a véleménynek adott hangot, hogy

a testület keretében pártpolitikai választóvonalaktól eltekintve lehetne megbeszélni az ország biztonsági helyzetét.

Ebben a szellemben lehetne áttekinteni, hogy mennyire stabil a helyzet Lengyelország szomszédságában.

Több konzultáció előzte meg

Duda hétfői nyilatkozatát kedden Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter is kifogásolta, mondván, hogy az államfő "szerencsétlenül fogalmazott", a normandiai formátumot támogatni kell.
Witold Waszczykowski volt külügyminiszter-helyettes, aki Duda anyapártjának, a Jog és Igazságosságnak (PiS) a képviselője elmondta, az államfő kijelentését több, a külügyi tárcával és magával Schetynával folytatott konzultáció előzte meg. Ezeknek maga Waszczykowski is résztvevője volt. A politikus rámutatott arra:

a lengyel kormány képviselői is tavaly októbertől többször úgy nyilatkoztak, hogy bővíteni kell a normandiai formátumot.

Tárgyalnak a csatlakozásról

A PO politikusai, Duda kijelentését bírálva, azzal is érvelnek: Porosenko, aki hétfőn Berlinben Angela Merkel német kancellárral, valamint Francois Hollande francia elnökkel tárgyalt az ukrán válság fejleményeiről, úgy nyilatkozott a sajtónak: nincs alternatívájuk a normandiai négyek tagjai által aláírt minszki megállapodásoknak. A lengyel sajtó ezzel kapcsolatban kedd délután Konsztantin Jeliszejevet, az ukrán elnök külpolitikai államtitkárát idézte, aki kilátásba helyezte:

szeptemberben az ukrajnai béketárgyalásokhoz való csatlakozásáról tárgyalnak a lengyel és az ukrán politikai vezetők.