Lemondatná a kínai pártfőtitkárt, bevitték a rendőrségre a családját

magyar hacker, internetes bűnözés,
Illusztráció.
Vágólapra másolva!
A kínai belbiztonsági szervek 19 embert őrizetbe vettek, miután egy északnyugat-kínai kormányzati portálon olyan névtelen nyílt levél jelent meg, amelyben a kínai államelnök-pártfőtitkár lemondását szorgalmazták. 
Vágólapra másolva!

Korábbi hírek szerint először egy újságírót vettek őrizetbe, akit azzal gyanúsítottak, hogy köze volt az akcióhoz. Hongkongba készült, de a hatóságok a repülőtérről elvitték.

Ügyvédje közölte, hogy a fiatal újságíró - Csia Csia - valóban kapcsolatba lépett annak a hírportálnak a vezetőjével, amelyen a szóban forgó cikk megjelent, de csak azért, hogy figyelmeztesse: a közösségi médiában terjed a levél. Csia Csiát a legfrissebb hírek szerint már el is engedték.

A Wujie (Vucsie) nevű internetes oldal az Alibaba internetóriás és a hszincsiangi kormányzat közös vállalkozása. A sajtó szerint 16 alkalmazottjának (munkatársainak és technikai háttérembereinek) folyik a kihallgatása.

Kínában korábban több blogot is lekapcsolt az állam, mert álláspontjuk szerint ezek az oldalak megsértették az államot és megzavarták a társadalmi rendet Forrás: Northfoto

Úgy tudni, hogy őrizetbe vették egy New Yorkban dolgozó kínai blogger, Ven Jün-csao három családtagját is, mert a jelentős követői táborral rendelkező blogger nem sokkal a megjelenése után Twitter-oldalán közreadta a Vucsie oldalára vezető linket.

Ven pénteken közölte, hogy szüleit és testvérét bevitték a rendőrségre.

A rejtélyes körülmények között megjelenő nyílt levél "hűséges kommunista párttagok" aláírással "a maga és családja biztonságának érdekében" arra szólítja fel Hszi Csin-ping "elvtársat", hogy mondjon le.

Először március negyedikén, a kínai parlament éves ülésszakát közvetlenül megelőző napon jelent meg az Egyesült Államokban szerkesztett, emberi jogi témákkal foglalkozó - kínai nyelvű - canyu.org honlapon. Ezt követően a szintén New York-i székhelyű, kínai nyelvű mingjingnews.com oldalon is közölték. A Vucsie portálra mindezek után, másodközlésként, a canyu.org forrás megjelölésével került.

Egyes belpolitikai megfigyelők szerint a kínai biztonsági szervek elsősorban annak felderítésére törekszenek, hogy a levél milyen láncolat révén jelenhetett meg Kínában, és kaphatott szélesebb nyilvánosságot.