Passzív dohányzásban sokkal jobbak vagyunk, mint az uniós átlag

cigaretta dohányfüst FOTÓ ÁLTALÁNOS füst
Budapest, 2011. február 25. Egy dohányzó a Ferenc körúti sörözőben. Több kormánypárti képviselő aláírásával benyújtották azt a törvénymódosító javaslatot, melynek értelmében a jövőben minden zárt légterű nyilvános helyen tilos lehet a dohányzás. MTI Fotó: Marjai János
Vágólapra másolva!
Minden ötödik uniós állampolgár egészségét károsítja a passzív dohányzás, az európai lakosság 21,6 százaléka szenved akaratán kívül a mások által kifújt dohányfüst belélegzésétől - közölte az Eurostat szerdán közreadott elemzésében.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió statisztikai hivatalának 2014-es időszakot vizsgáló jelentése szerint

Magyarországon a lakosság 9,9 százaléka érintett a passzív dohányzásban,

jóval elmaradva az uniós 21,6 százalékos átlagtól.

Forrás: MTI/Marjai János

Legjobban a svédek, legrosszabb a helyzet a görögöknél

Magyarországnál csak Svédország (5,9), Finnország (6,3) és Portugália (8,6) bír jobb mutatókkal e téren. A legrosszabb helyzetben a görögök vannak, ahol ez az arány 64,2 százalék, a passzív dohányzás tehát a lakosság mintegy kétharmadát érinti.

A jelentés szerint az uniós tagországokban

24 százalék volt a 15 év feletti dohányzó lakosok aránya

2014-ben. A teljes lakosságból legkevesebben Svédországban (16,7) és az Egyesült Királyságban (17,2) dohányoztak, amíg a legtöbben Bulgáriában (34,7), Görögországban (32,6) és Ausztriában (30,0).

A vizsgált időszakban Magyarország 15 év feletti lakosságának 27,5 százaléka cigarettázott, a férfiak 33,5, a nők 22,2 százaléka.

Az uniós dohányosok többsége férfi

A statisztikai hivatal azt állapította meg, hogy az uniós dohányosok legtöbbje férfi. Az EU-s átlag e tekintetben 9,2 százalékos eltérést mutatott, azaz 28,7 százalék férfi és 19,5 százalék nő dohányzott az Európai Unióban. Litvániában a legjelentősebb a két nem közötti eltérés, ahol a dohányzó lakosság 40,3 százaléka férfi a nők 12,3 százalékával szemben. Svédországban a legkisebb a különbség, ahol a férfiak 17,4 százalékához képest a nők 16 százaléka dohányzott.