ENSZ-bizottság vizsgálja a szíriai háborús bűnöket

Vágólapra másolva!
ENSZ-különbizottság fogja vizsgálni a háborús bűnöket Szíriában. A bizottság létrehozásáról szóló határozat ellen szavazott mások mellett Szíria, Oroszország, Irán és Kína.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ különbizottságot hoz létre a Szíriában elkövetett legsúlyosabb, nemzetközi jogot sértő bűntények kivizsgálására. Az erről szóló határozatot helyi idő szerint szerdán szavazta meg az ENSZ Közgyűlése, de nem egyhangúlag.

105 ország szavazott a határozatra

A világszervezet 193 tagországa közül 105 támogatta szavazatával a határozatot, 15 ellenezte és 62-en tartózkodtak. A Liechtenstein és Katar által előkészített határozat

elfogadása ellen szavazott a Biztonsági Tanács állandó tagjai közül Oroszország és Kína, illetve nem támogatta a többi között Szíria, Irán, Kuba és Venezuela sem.

Javarészt az Afrikai Unió tagországai tartózkodtak.

Független mechanizmus

A határozat előirányozza egy "nemzetközi, elfogulatlan és független mechanizmus" kidolgozását, amely elősegítené a legsúlyosabb bűntények elkövetőinek felelősségre vonását.

A felállítandó testület fogja összegyűjteni és elemezni a bizonyítékokat,

és dokumentumokat állít össze az illetékes nemzetközi vagy nemzeti bíróságokon folytatandó eljárások megkönnyítése és felgyorsítása céljából.

A testületnek szoros együttműködést kell kialakítania az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által 2011-ben felállított vizsgálóbizottsággal, amely ugyancsak a szíriai jogsértéseket tárja fel.

Szíria szerint durva beavatkozás

Bassár Dzsafari szíriai ENSZ-nagykövet Szíria belügyeiben való durva beavatkozásnak minősítette az ENSZ-határozatot, amely szerinte a válság döntő szakaszába ássa alá a nemzeti megbékélés folyamatát és a politikai párbeszédet, amely a tervek szerint jövő februárban folytatódik.

A Damaszkusszal szövetséges

Oroszország és Kínai vétójogával élve két évvel ezelőtt megakadályozta azt, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé utalják a szíriai jogsértések ügyét.

Az ICC-t az úgynevezett római statútummal hozták létre 2002-ben azzal a céllal, hogy a népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, valamint háborús bűncselekményekkel vádolt emberek ügyeiben igazságot szolgáltasson. Az elmúlt két hónapban Oroszország és több afrikai ország is kilépett az ICC-ből.