Atomcsapással fenyegeti Észak-Korea az Egyesült Államokat

Szöul, 2017. március 6. Észak-koreai rakétakísérletről szóló dél-koreai televíziós híradás egy szöuli vasútállomáson 2017. március 6-án. Ezen a napon Észak-Korea négy ballisztikus rakétát indított az ország nyugati partján, a kínai határhoz közel lévő, Tungcsang-zsi nevű kísérleti telepről. A rakétákat kelet felé lőtték ki, amelyek közül három a Japán-tengerbe, Japán kizárólagos gazdasági övezetében csapódott be. (MTI/EPA/Kim Hi Csul)
Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok elleni atomcsapással fenyegetett kedden az észak-koreai állami média, ha – mint fogalmazott – egyetlen jelét is látja az amerikai agressziónak, miközben az Egyesült Államok hadihajórajt vezényelt a Koreai-félsziget közelébe.
Vágólapra másolva!

Donald Trump amerikai elnök, aki sürgette Kínát, hogy tegyen többet szomszédja megfékezése érdekében, Twitter-üzenetében azt írta, hogy Észak-Korea "magának keresi a bajt", és

az Egyesült Államok meg fogja oldani a problémát, Kínával, vagy nélküle.

A Koreai-félszigeten súlyosbodott a feszültség a katonai fellépést emlegető Egyesült Államok miatt, amely a múlt héten légitámadást hajtott végre egy szíriai légibázis ellen, és erősödött az aggodalom amiatt, hogy Phenjan várhatóan rövidesen végrehajtja hatodik kísérleti atomrobbantását.
A Rodong Szinmun című észak-koreai pártlap szerint

az ország felkészült, hogy válaszoljon bármilyen amerikai agresszióra.

"Erős forradalmi hadseregünk árgus szemmel figyeli az ellenség minden mozdulatát, nukleáris erőnk pedig az amerikai megszálló támaszpontok ellen irányul nem csupán Dél-Koreában és a csendes-óceáni hadműveleti térségben, hanem az Egyesült Államok területén is" – írta a lap.

Észak-koreai rakétakísérletről szóló dél-koreai televíziós híradás egy szöuli vasútállomáson 2017. március 6-án. Ezen a napon Észak-Korea négy ballisztikus rakétát indított az ország nyugati partján, a kínai határhoz közel lévő, Tungcsang-zsi nevű kísérleti telepről. A rakétákat kelet felé lőtték ki, amelyek közül három a Japán-tengerbe, Japán kizárólagos gazdasági övezetében csapódott be Forrás: MTI/EPA/Kim Hi Csul

Hvang Kjo Anh ügyvezető dél-koreai elnök óvta Észak-Koreát a "súlyos provokációktól", és elrendelte, hogy a hadsereg fokozza a megfigyelést, és biztosítsanak szorosabb kommunikációt az Egyesült Államokkal.

Észak-Korea keddre összehívta a legfelsőbb népi gyűlést, amely évente kétszer ülésezik. Az ülésen, amelyen részt vett Kim Dzsongun észak-koreai vezető is, beszámoltak az állami költségvetés sikeres megvalósításáról és a személyi változásokról – jelentette a KCNA. A hivatalos hírügynökség szerint

nem történt említés az atomfegyverprogramról, sem az Egyesült Államok jelentette fenyegetésről.

Észak-Koreában szombaton várhatóan katonai díszszemlét tartanak az államalapító Kim Ir Szen születésének 105. évfordulója alkalmából. Phenjan gyakran időzíti jelentős évfordulókhoz kísérleti atomrobbantásait vagy rakétakísérleteit – jegyezte meg a Reuters brit hírügynökség.

Bassár el-Aszad üdvözölte Phenjant az évforduló alkalmából, üzenetében "terjeszkedő" politikájuk miatt ostorozva a "nagyhatalmakat".

"A két baráti ország megünnepli ezt az évfordulót, ugyanakkor háborút folytatnak a nagyhatalmak féktelen ambíciói ellen, amelyek minden országot alá akarnak vetni terjeszkedő és uralkodni vágyó politikájuknak, hogy megfosszák őket az önrendelkezéshez való joguktól" – idézte a KCNA az üzenetet.

Az észak-koreai külügyminisztérium az KCNA által idézett közleményében megjegyezte, hogy

az amerikai hadihajóraj közeledése Washington "súlyos fázisba érkező, vakmerő inváziós lépéséről tanúskodik".

"Soha nem fogunk békéért könyörögni, de a lehető legkeményebben lépünk fel a provokátorok ellen, hogy erős fegyvereikkel megvédjük magunkat, és megőrizzük a saját magunk által választott utat" – közölte egy nevét elhallgató külügyi szóvivő.

A hét végén az amerikai kormányzat a USS Carl Vinson repülőgép-hordozó anyahajó vezetésével

hadihajórajt vezényelt Szingapúrból a Koreai-félsziget közelébe,

amerikai álláspont szerint "elővigyázatosságból", és válaszként arra, hogy Phenjan április 5-én újabb rakétakísérletet hajtott végre. Az amerikai lépést Észak-Korea külügyminisztériumának szóvivője elítélte.