Trump: Katar mindig is a terrorizmus támogatója volt

Vágólapra másolva!
Donald Trump amerikai elnök a Klaus Iohannis román államfővel tartott közös pénteki sajtótájékoztatóján Katarról tett éles hangú nyilatkozatot, majd leszögezte: Washington betartja a NATO-szerződés kollektív védelemről szóló, 5. cikkelyét.
Vágólapra másolva!

A Fehér Ház Rózsakertjében megtartott sajtókonferencián Donald Trump néhány mondatban kiemelte az Egyesült Államok és Románia népei közötti szerinte rokon vonásokat, így például a szabadságszeretetet és a kulturális gyökerek tiszteletét.

Donald Trump amerikai elnök (j) és Klaus Iohannis román államfő kezet fog sajtótájékoztatójuk végén a washingtoni Fehér Ház Rózsakertjében Forrás: MTI/AP/Andrew Harnik

Azután Trump rövid nyilatkozatot tett az Öböl menti válság ügyében.

A vég kezdete

A nyilatkozatban - miközben percekkel korábban Rex Tillerson külügyminiszter a Katar körüli blokád enyhítésére szólított fel - Trump erőteljesen bírálta Katart. Mint fogalmazott:

nagyon magas szinten, és szerinte eljött az idő, hogy felszólítsa az emírséget, "azonnal fejezze be a terrorizmus finanszírozását".

Majd hangsúlyozta, hogy reményei szerint elkövetkezett a "vég kezdete" a terrorizmus finanszírozásában, és ez éppen azon a rijádi csúcstalálkozón kezdődött el, amelyen a minap "barátommal, Szalmán királlyal", vagyis a szaúdi uralkodóval és további mintegy ötven arab állam vezetőjével vett részt.

A terrorizmusról szólva leszögezte: "egyetlen civilizált nemzet sem tűrheti el ezt az erőszakot és nem engedheti meg, hogy e gonosz ideológia elérje a partvidékét".

Szavatolják a szövetségesek biztonságát

Donald Trump ezt követően az amerikai-román viszonyt dicsérte, s reményét fejezte ki, hogy a kétoldalú kapcsolatokat tovább mélyítik. Elégedetten szólt arról, hogy Románia kötelezettséget vállalt védelmi kiadásainak a GDP (bruttó nemzeti össztermék) két százalékán felülre emelésére.

Remélem, más NATO-tagországok is követik a példát - fűzte hozzá. Egy romániai újságíró kérdésére válaszolva Trump leszögezte: az amerikai kormány maximálisan tiszteletben tartja a NATO alapszerződésének 5. cikkelyét, vagyis elkötelezett az európai NATO-szövetségesek biztonságának szavatolása mellett.

- fogalmazott Trump.

Rövid nyilatkozatában Iohannis államfő szintén utalt a NATO szerepének fontosságára, és leszögezte: párbeszédet kell folytatni, de az észak-atlanti katonai szövetségnek fenn kell tartania elrettentő erejét.

Itt is Comey volt a téma

A közös sajtóértekezleten az újságírók többnyire a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elbocsátott igazgatója, James Comey csütörtöki szenátusi meghallgatásán elhangzottakról kérdezték az elnököt.

Trump hangsúlyozta: a meghallgatás bebizonyította, hogy "nem volt összejátszás, nem volt obstrukció, és Comey egy kiszivárogtató". Ezzel arra utalt, hogy a meghallgatáson Comey kifejtette: a tavalyi elnökválasztási kampányba történt orosz beavatkozás vizsgálataiban Donald Trump nem érintett,

az elnök nem akadályozta a vizsgálatot,

és nem adott utasítást az FBI igazgatójának a volt nemzetbiztonsági főtanácsadó, Michael Flynn elleni nyomozás lezárására.

A meghallgatáson James Comey elismerte azt is, hogy egyik barátját megkérte a Trump elnökkel folytatott beszélgetéseiről készült jegyzetek kiszivárogtatására a sajtónak. Trump közölte: hajlandó eskü alatt elmondani a saját változatát a történtekről.