Duda: Az uniós intézmények feladata nem a nemzetek megbélyegzése és egymással való szembefordítása

Vágólapra másolva!
Andrzej Duda lengyel elnök csütörtökön Varsóban a diplomáciai testülettel tartott újévi találkozón tartott beszédében azt mondta, az uniós intézmények feladata az összehangolt európai politika, nem pedig a nemzetek megbélyegzése és egymással való szembefordítása.
Vágólapra másolva!

Beszéde döntő részét Andrzej Duda az Európai Unió (EU) jövőjének és Közép-Európa ebben betöltendő szerepének szánta. Európa erejét a nemzetek akaratának kell adnia és az uniós intézményeknek szolgálniuk kell ezt az akaratot - mondta. Azt is mondta, ha megfordítjuk e hierarchiát, és az intézményeket a nemzetek felé állítjuk, "megzavarjuk a dolgok valós rendjét".

Mindennek következménye az, hogy a társadalmak hátat fordítanak a közös Európa eszméjének - fogalmazott Duda, utalva az egyes uniós országokban tavaly rendezett választások eredményeire. Úgy látta, az uniós szerveknek elemezniük kellene az általuk ezen a téren elkövetett hibákat.

Szorgalmazta az EU nyitottságát további bővítésre, és ellenezte azt, hogy - mint fogalmazott - egyes tagállamokat kizárják a döntéshozatalból.

Lengyelország elvárja az EU-tól azt, amit az alapszerződések "a tagállamok lojális együttműködésének" neveznek, és megvédi a uniós szubszidiaritás elvét.

Duda szerint az EU-nak három fő fenyegetésre kell reagálnia: a bomlás, a politikai szétesés fenyegetésére, végül pedig globális pozíciójának gyengülésére. A bomlásra a lengyel elnök a kétsebességes unió koncepcióját, a politikai szétesésre a brit kilépést hozta fel például.

A fenyegetésekre adandó válaszként Duda bölcs és megfontolt reintegrációt, az európai identitás alapértékeihez való visszatérést javasolta.

Lengyelország függetlenségének idei 100. évfordulójára utalva Andrzej Duda elmondta: a független Lengyelország "a Közép-Európa értékes része, a szuverén és bőséges Közép-Európa a közös Európa és a világ része".

Mint megjegyezte, szeretné, hogy a közös Európa jövőjéről folytatott vita kiinduló pontja éppen a lengyel és a közép-európai tapasztalat legyen. Térségünk hozzájárulása az EU-ról és az európai piac jövőjéről folytatott vitához nem csupán a közép-európai gazdaságok korszerűsítését, társadalmaink életkörülményeinek javítását célozza, e hangra szüksége van az egész EU-nak és az euroatlanti közösségnek - mondta.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsában januárban megkezdett nem állandó lengyel tagság kapcsán Duda az uniós biztonságpolitika és a NATO összehangolása mellett állt ki, és kilátásba helyezte: Lengyelország folytatja a NATO-missziókban való részvételét, aktív szerepet vállal az ENSZ békemisszióiban.