Angela Merkel nem támogatja a német himnusz átírását

MERKEL, Angela
Berlin, 2018. március 5. Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke sajtótájékoztatót tart a párt berlini székházában 2018. március 5-én, egy nappal azután, hogy a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kétharmados többséggel jóváhagyta a CDU-val és a bajor Keresztényszociális Unióval (CSU) kidolgozott koalíciós szerződést. Merkel szerint a szavazás jó alap a közös kormányzáshoz. (MTI/EPA/Felipe Trueba)
Vágólapra másolva!
Nem támogatja Angela Merkel, hogy a nemek közötti egyenjogúság jegyében változtassák meg a német nemzeti himnusz szövegét – közölte Steffen Seibert, a német kancellár szóvivője hétfőn Berlinben.
Vágólapra másolva!

Steffen Seibert tájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta, hogy a kancellár "nagyon elégedett szép nemzeti himnuszunkkal", és nem lát okot hagyományos szövegének megváltoztatására.

A szóvivőt azzal kapcsolatban kérdezték, hogy a család-, idős-, nő- és ifjúságügyi minisztérium nemi egyenlőségi megbízottja a közelgő nemzetközi nőnap alkalmából kezdeményezte a himnusz szövegének megváltoztatását. Kristin Rose-Möhring osztrák és kanadani példára hivatkozó javaslata szerint

két helyen nemi szempontból semleges kifejezésre kellene cserélni a férfiak dominanciáját erősítő kifejezést.

Angela Merkel nem látja értelmét megváltoztatni a himnusz szövegét Forrás: MTI/EPA/Felipe Trueba

Az egyik a szülőföld jelentésű Vaterland, amelyben szerepel az apa jelentésű Vater szó. Ezt a haza jelentésű Heimatland kifejezésre kellene cserélni. A másik kifogásolt a fiú testvérekre utaló, testvéries jelentésű brüderlich szó, amelyet a nemi egyenlőségi miniszteri biztos szerint a magyarul bátort jelentő couragiert szóval kellene helyettesíteni.

A kezdeményezésről a Bild am Sonntag című vasárnapi lap írt. A hétfői kormányszóvivői tájékoztatón a család-, idős-, nő- és ifjúságügyi minisztérium szóvivője elmondta, hogy nem a tárca hivatalos álláspontjáról, hanem a miniszteri biztos személyes véleményéről van szó, és javaslatát nem nyilvános minisztériumi dokumentumban, hanem egy belső terjesztésre szánt körlevélben vetette fel.