II. Erzsébet királynő jóváhagyta a Brexitet

brexit Horizontal
Demonstrators fly an EU and a Union flag during a rally following an anti Brexit, pro-European Union (EU) march in London on March 25, 2017, ahead of the British government's planned triggering of Article 50 next week. Tens of thousands of pro-EU protesters took to London's streets Saturday, in defiance of the terror threat, to mark the bloc's 60th anniversary just days before Brexit begins. Britain will launch the process of leaving the European Union on March 29, setting a historic and uncharted course to become the first country to withdraw from the bloc by March 2019. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS
Vágólapra másolva!
II. Erzsébet királynő jóváhagyta és kihirdette a brit EU-tagságot rögzítő törvény visszavonását, így hivatalos lett a Brexit. A tágyalások a kilépésről viszont még korántsem érnek véget ezzel.
Vágólapra másolva!

A tavaly júniusban beterjesztett tervezet többhavi vita, módosítási indítványok és ellenindítványok sora után, kompromisszumokkal kialakult végleges változatát múlt szerdán fogadta el a brit parlament.

A brit EU-tagság megszűnésének jogszabályi kereteit megteremtő, átfogó törvény azonban korántsem a Brexit-tárgyalások végét jelenti.

Csak annak a törvényi keretrendszerét hozza létre, hogy a brit jogszabálygyűjtemény működőképes maradjon a brit EU-tagság megszűnése után is.

A törvény sarkalatos elemei közé tartozik a brit EU-tagságot rögzítő, 46 éve elfogadott jogszabály visszavonása és az uniós eredetű jogszabálytömeg – 19 ezer jogszabály és rendelkezés – átvezetése a brit jogrendszerbe. Ez a brit EU-tagság jövő márciusban várható megszűnésének pillanatában történik meg.

Forrás: AFP/Daniel Leal-Olivas

Az 1972-es csatlakozási törvény szerint az uniós szinten elfogadott új jogszabályok minden esetben brit törvényekké is válnak. Mivel a Brexittel ez a külső jogforrás megszűnik, ezért kellett a brit EU-tagság megszűnése előtt külön törvényt alkotni a csatlakozási törvény visszavonásáról.

John Bercow, az alsóház elnöke kedden jelentette be, hogy

II. Erzsébet királynő hozzájárulását adta a törvényhez,

amely így kihirdethetővé vált.