Hatalmas tömeg tüntetett Madridban a bevándorláspárti baloldali kormány ellen

SÁNCHEZ, Pedro
Madrid, 2019. február 10. Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök és kormánya ellen tüntetnek a madridi Columbus téren 2019. február 10-én. MTI/EPA/EFE/Luca Piergiovanni
Vágólapra másolva!
Előrehozott parlamenti választások megrendezését kérte a tüntetők hatalmas tömege a spanyol ellenzéki bevándorlásellenes jobboldali pártok felhívására rendezett felvonuláson Madridban. Egyúttal a bevándorláspárti szocialista miniszterelnök, Pedro Sánchez lemondását is követelték. A szélsőbaloldali katalán szeparatistáknak tett engedményeiért is bírálták Sánchez-t.
Vágólapra másolva!

Az "Egységes Spanyolországért. Választásokat most!" jelszóval meghirdetett rendezvényre spanyol és európai uniós zászlókkal, "Stop Sánchez", "Puccsistákat a börtönbe" feliratú transzparensekkel érkezők zsúfolásig megtöltötték a belvárosi Kolumbusz teret és környékét.

Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök és kormánya ellen tüntetnek a madridi Columbus téren 2019. február 10-én. Forrás: MTI/AP/Andrea Comas

Az eseményt kétszáz rendőr biztosította.

A téren felállított színpadon újságírók kiáltványát olvasták fel a szervezők felkérésére.

- hangzott el.

A felvonulást szervező Állampolgárok (Ciudadanos) liberális jobbközép párt és a konzervatív Néppárt (PP) a spanyol kormány Katalónia-politikája ellen is tiltakozott.

Felhívásukhoz csatlakozott a bevándorlásellenes VOX és több más kisebb jobboldali párt is.

A tüntetésen a pártok vezető politikusai mellett ott volt a katalán származású Manuel Valls egykori francia miniszterelnök, aki a májusi spanyol önkormányzati választáson Barcelona polgármesteri posztjáért indul az Állampolgárok párt támogatásával, valamint Mario Vargas Llosa Nobel-díjas perui író is.

Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök és kormánya ellen tüntetnek Madridban, 2019. február 10-én. Forrás: MTI/EPA/EFE/Luca Piergiovanni

A felvonulást azután hirdették meg, hogy a baloldali központi spanyol kormány a héten bejelentette:

A testület feladata a Katalónia jövőjére vonatkozó konszenzus elérése lenne.

A javaslat óriási tiltakozást váltott ki az ellenzéki pártok részéről, árulással vádolták a titokban Soros Györggyel is találkozó Pedro Sánchez kormányfőt, amiért

enged a baloldali és bevándorláspárti katalán szeparatisták zsarolásának.

Sánchez elképzelését még a saját pártjának, a Spanyol Szocialista Pártnak (PSOE) több vezető politikusa is bírálta.

Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök lemondását követeli a tömeg. Forrás: MTI/EPA/EFE/Luca Piergiovanni

A katalán függetlenségi kormány a javaslatra reagálva felidézte: ők valójában nemzetközi közvetítőt kértek a spanyol kormánnyal folytatott párbeszédhez, nem pártszintű egyeztetéseket, követelésük pedig továbbra is az állam által elismert katalán önrendelkezési referendum megtartása.

Válaszul Carmen Calvo spanyol kormányfőhelyettes pénteken azt közölte: zátonyra futottak a megbeszélések a katalán vezetéssel, amely elutasította az általuk javasolt tárgyalási keretet.

Hangsúlyozta, hogy

Ennek ellenére mindkét fél arról beszélt, hogy továbbra is készek a tárgyalásokra.

A konfliktus mindössze néhány nappal azelőtt robbant ki, hogy Spanyolországban megkezdődik a katalán függetlenségi politikusok és civil szervezeti vezetők elleni per a 2017. október 1-jén alkotmányellenesen megtartott és rendőri erőszakba torkolló függetlenségi népszavazás megrendezése, valamint a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt.