Repülés és egészség

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Manapság egyre többen utazunk repülővel akár nyaralni, akár üzleti útra. Ennek ellenére nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a repülés mindig stresszteli állapot. Nem csak azoknak, akik először ülnek repülőn és tartanak a repüléstől, netán aviofóbiájuk van, hanem azoknak is, akik esetleg nap mint nap repülővel járják a világot. Ezért mindig alaposan fel kell készülnünk az utazásra.
A repülés során többféle egészségügy problémával is számolnunk kell. Ezeket a légnyomásváltozás, a csökkent oxigénkoncentráció, a légörvények, az időeltolódás és nem utolsósorban a szellemi és fizikai stressz okozta megterhelés válthatja ki.

Problémák

Sokan félnek a repüléstől. Van, aki könnyebben, van, aki nehezebben birkózik meg ezzel a problémával. Ezért soha ne vegye félvállról, ha Ön vagy valaki a környezetében fél.
A repülőgép utastere tulajdonképpen egy túlnyomásos kabin, ahol a nagy magasságokban is 1500-2000 méteres magassághoz hasonló nyomás biztosítható. A testüregekben megrekedt levegő térfogata ilyen körülmények között megnő. Ez különböző problémákat okozhat.
- A magassági meteorizmus néven ismert jelenséget a gyomorban és a belekben lévő gázok tágulása okozza.
- Igen gyakori, főként leszálláskor, a fülekben jelentkező nyomás vagy fájdalom. Ezt a belső fülben lévő és a külső levegő közti nyomáskülönbség okozza. A leszálláskor növekedő különbség a dobhártya egyre erőteljesebb feszülését idézi elő. A külső és a belső levegő közti nyomáskülönbség kiegyenlítése megszünteti a nyomásérzetet. A kiegyenlítés a fülkürt (a középfül és az orrüreg közti összekötő járat) megnyílásával lehetséges. Ha azonban a járat elzáródik, vagy valamilyen ok miatt nem tud megnyílni, az akár a dobhártya szakadását is okozhatja. Ez igen fájdalmas és maradandó károsodást is okozhat.
A fülkürt elzáródását okozhatja allergia, nátha, megfázás, fertőzések, felső légúti gyulladások. Ilyenkor a gyulladás és a felgyülemlő folyadék megakadályozza a fülkürt megnyitását és ezáltal a nyomáskiegyenlítést is. A kialakuló betegséget a fül, illetve az orrmelléküregek barotraumájának nevezzük.
- A kabinban lévő alacsony légnyomás az oxigénkoncentrációt is csökkenti. Ez különböző problémákat jelenthet a szív- és tüdőbetegségekben szenvedők számára. A hypoxia (a vér oxigéntartalomának csökkenése) tünetei álmosság, bágyadtság, az érzékszervi funkciók (pl. látás) romlása.
- A légörvények légibetegséget okozhatnak.
- Az elégtelen mennyiségű folyadékfogyasztás szintén problémákat okozhat, ugyanis az utastér levegőjének páratartalma meglehetősen alacsony, alig 5 százalék.
- Hosszú távú repülés során egyeseknél mélyvénás trombózis alakulhat ki (ún. economy class szindróma). Különösen terhes nők és vérkeringési zavarokkal küzdők esetében fordulhat elő.

Mi a teendő?

- Ha fájdalmas nyomást érez a fülében, illetve az orrmelléküregek táján, próbáljon meg nagyokat nyelni, nyitott szájjal lélegezni, esetleg nagy kortyokkal inni. A légiutas-kísérőktől kérhet cukorkát és súlyosabb esetben orrcseppet is. Ugyanakkor tudnia kell, hogy az orrspray és az orrcsepp hatásosabb, ha már a tünetek megjelenése előtt alkalmazzuk őket, és nem csak a fájdalom megjelenése után.
- Súlyos hypoxia esetén oxigént kell a beteg számára biztosítani.
- Ma már a legtöbb járaton, a hazaiakon is tilos a dohányzás, de ha szabad, akkor se dohányozzon, mert az erőteljesen megnöveli a hypoxia kialakulásának valószínűségét.
- Ha a légibetegség tüneteit észleli, forduljon a légiutas-kísérőhöz és lehetőleg maradjon a helyén, mert az esetleges szédülés sérüléseket okozhat.
- Főleg a hosszabb utazás során mindig gondoskodjon a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelről.
- Ha kontaktlencsét hord, a száraz levegő miatt ajánlatos műkönnyet vagy szemcseppet is használnia.

Hogyan készüljünk fel az utazásra?

  • A repüléstől való félelem, illetve a zárt térrel kapcsolatos szorongás csökkenthető különböző nyugtató hatású gyógyszerekel, de súlyos beteg esetében inkább kerüljük a repülést.
  • A fül és az orrmelléküregek barotraumája (légnyomás okozta sérülés) megelőzhető. Ha meg van fázva, fel- és leszállás előtt használjon orrcseppet vagy orrsprayt, amivel csökkentheti a nyálkahártyák duzzadtságát. A nyelés, ásítás, rágózás, illetve cukorka szopogatása is segíthet a fülkürt megnyitásában. Ha nagyon beteg, próbálja meg elhalasztani az utazást, mert a barotraumás betegségnek maradandó károsodása is lehet, bár ez elég ritka.
  • Megfelelő oxigénellátás biztosításával a szív- és légzőszervi betegségekben szenvedők számára is biztonságos a repülés.
  • Óvatosan fogyasszon alkoholt, mert már az enyhe hypoxia is növeli az alkohol hatását, és az alkohol fokozza a kiszáradás veszélyét, mert vízhajtó hatású.
  • A légibetegség tünetei gyógyszeresen csökkenthetők például Daedalon vagy egyéb hányingercsillapító tablettával. Ezeket érdemes a tünetek megjelenése előtt alkalmazni, hogy a megfelelő hatást fejtsék ki a megfelelő időben.
  • Lehetőség szerint tartózkodjanak a kontaklencse viselésétől, mert a száraz levegő miatt ez kellemetlenné válhat, szúró, égető érzés jelentkezhet. Ha mégis kontaktlencsét hord, ajánlatos műkönnyet vagy szemcseppet is magánál tartania.
  • Az alsó végtagok trombózisa megelőzhető a lábizmok tornáztatásával, illetve, ha bizonyos időközönként körbesétál az utastérben.
  • Ha tudomása van valamilyen betegségről, ami a repülés közben esetleg panaszt okozhat, mindig előre tájékoztassa a személyzetet!
  • Ha speciális étkezési szokásai vannak vagy valamilyen diétát kell tartania, előre közölje! A jegy megvásárlásakor lehetősége van speciális étel megrendelésére is, például vegetáriánus, laktózmentes, diabetikus stb. ételek.
  • Terhes nők mindig előre tájékozódjanak, hogy a terhesség mely szakaszáig utazhatnak. Ez általában a nyolcadik hónap végéig nem szokott gondot okozni, de érdemes az adott légitársaság szabályairól érdeklődni.
  • Ha Ön állandó gyógyszeres kezelés alatt áll, tartsa kézitáskájában gyógyszereit, így az mindig kéznél van, mert előfordulhat, hogy a poggyászként feladott csomagok késnek, esetleg elvesznek.
  • A gyógyszereit tartsa mindig eredeti dobozukban, így szükség esetén megfelelő ellátásban részesülhet.
  • Ha bármilyen szokatlan jelenséget észlel, rosszul van, fájdalmai vannak, azonnal forduljon a személyzethez, ők mindenben a segítségére lesznek!

További részleteket olvashatnak a MediCentrumban

A hosszú távú repülés valós és vélt veszélyeiről ír az ABCnews újabb cikke is
Angolul

A légnyomásváltozásokról

Ajánló:

Az emberek 10-25 százaléka fél a repüléstől. A repülési szorongás csökkentésére legújabban bevetették a virtuális valóságot is.

Korábban:

A jet lag kezeléséről és megelőzéséről szól korábbi cikkünk